Etik liderliğin hizmet inovasyon davranışı ve iç girişimcilik üzerindeki etkisinde, işe bağlılığın aracılık rolü: Türkiye'deki ticaret ve sanayi odaları örneği
The mediating role of work commitment in the effects of ethical leadership on service innovation behavior and intrapreneurship: a case of chambers of commerce and industry in Turkey
  1. Tez No: 542422
  2. Yazar: FAHRİ ÖZSUNGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET KARADAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Türkiye'de TOBB'a bağlı ticaret ve sanayi odalarının örgütsel ve yönetsel açıdan nasıl daha etkin hale getirilebileceği sorununu irdeleyen bu çalışmanın temel amacı etik liderlik, işe bağlılık, iç girişimcilik, hizmet inovasyon davranışı arasındaki ilişkileri analiz etmektir. Buna ilaveten işe bağlılığın iç girişimcilik ile hizmet inovasyon davranışına aracılık rolünü tespit etmektir. Bu amaçla nicel ve nitel analiz yöntemlerini kapsayan karma araştırma yöntemi benimsenmiştir. Nitel veriler yorumlayıcı fenomenolojik araştırma yöntemi ile çözümlenmiştir. Türkiye'de faaliyet gösteren ticaret odaları, sanayi odaları, ticaret ve sanayi odalarında görev yapan 568 işgörenden toplanan veriler analiz edilmiştir. Ölçüm araçlarının geçerlik ve güvenilirlikleri için doğrulayıcı faktör analizi, modelin iyi uyum değerleri ve aracılık rolü için AMOS Yapısal Eşitlik Modeli kullanılmıştır. Etik liderliğin işe bağlılık, iç girişimcilik, hizmet inovasyon davranışının alt faktörü işgören hizmet yenilik davranışı ve yeni hizmet geliştirme üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. İşe bağlılık, etik liderliğin iç girişimciliğe etkisine, etik liderliğin hizmet inovasyon davranışının alt faktörlerine etkisine kısmi olarak aracılık etmektedir. Çalışmada elde edilen nitel analiz sonuçlarına göre Türkiye'de TOBB'a bağlı ticaret ve sanayi odalarına ilişkin en önemli bulgular: Yöneticilerin etik liderliğe haiz olmaları, ticaret ve sanayi odalarında kurumsallaşmanın tesis edilmesi, insan kaynakları yönetim sisteminin kurulması şeklindedir. Çalışmanın etik liderlik, hizmet inovasyonu, iç girişimcilik ve işe bağlılık literatürüne görgül katkılar sağlaması bakımından önem arz ettiği düşünülmektedir. Son olarak, çalışmanın bazı kısıtları olduğu belirtilerek, gelecekte yapılacak araştırmalara dair önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study which examines how it can be more effective in terms of organizational and managerial aspects with chambers of commerce and industry connected to The Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey is to analyze the relationships between ethical leadership, work engagement, intrapreneurship and service innovation behavior. In addition, it is to determine the role of mediation of work engagement effecting on intrapreneurship and service innovation behavior. For this purpose, mixed research method which includes quantitative and qualitative analysis methods has been adopted. Qualitative data were analyzed by interpretive phenomenological research method. The data collected from 568 employees who were employed in chambers of commerce and industry operating in Turkey was analyzed. For the validity and reliability of the measurement tools, confirmatory factor analysis, the model's good fit values and the AMOS Structural Equation Model were used. It was found that ethical leadership had statistically significant effect on employee engagement, intrapreneurship and the subscales of service innovation behavior (employee service innovation behavior and new service development). The results showed that work engagement partially mediated with ethical leadership effecting on intrapreneurship, ethical leadership effecting on the subscales of service innovation behavior. The qualitative analysis revealed that the most important results of chambers of commerce and industry in Turkey were the necessity of ensuring the managers to be fair, providing institutionalization of the chambers, establishment of human resources management system. It is thought that the study is important in terms of providing empirical contributions to the ethical leadership, service innovation, intrapreneurship and work commitment literature. Finally, there are some limitations of the study and some suggestions are offered for future studies.