Sosyal sermayenin yenilikçilik üzerindeki etkisinde iç girişimciliğin ve bilgi paylaşımının aracı rolü ile değişime karşı direncin düzenleyici rolü
The mediating role of intrapreneurship and knowledge sharing and the moderating role of resistance to change in the effect of social capital on innovation
  1. Tez No: 815193
  2. Yazar: ELHAM HASAN YOUNES GEJAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde rekabet avantajı elde edebilmek için firmaların inovasyon yapması son derece önemlidir. İnovasyonda başarılı olabilmek için ise sosyal sermaye, bilgi paylaşımı ve iç girişimcilik de önemli bir yere sahiptir. Bunun yanı sıra çalışanların değişime karşı tutumu da önem arz etmektedir. Bu amaçla Araştırmada sosyal sermayenin bilgi paylaşımı, iç girişimcilik ve yenilikçi davranış üzerindeki etkisi ile bilgi paylaşımı ve iç girişimciliğin yenilikçi davranış üzerindeki etkisi yapısal eşitlik modeli ile analiz edilmiştir. Ayrıca sosyal sermayenin yenilikçi davranış üzerindeki etkisinde bilgi paylaşımı ve iç girişimciliğin aracılık rolü process makro yöntemi ile analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra sosyal sermayenin yenilikçi davranış üzerindeki etkisinde değişime karşı direncin moderatör rolü analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda sosyal sermayenin bilgi paylaşımı, yenilikçi davranış ve iş girişimciliği anlamlı olarak etkilediği, bilgi paylaşımı ve iç girişimciliğin de yenilikçi davranışı anlamlı olarak etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca sosyal sermayenin yenilikçi davranış üzerindeki etkisinde bilgi paylaşımı ve iç girişimciliğin kısmi aracılık rolü bulunduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Değişime karşı direncin ise moderatör rolü tespit edilememiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal Sermaye, Yenilikçilik, İç Girişimcilik, Bilgi Paylaşımı
Özet (Çeviri)
Today, it is extremely important for companies to innovate in order to gain competitive advantage. In order to be successful in innovation, social capital, knowledge sharing and intrapreneurship also have an important place. In addition, the attitude of employees towards change is also important. For this purpose, the effect of social capital on knowledge sharing, intrapreneurship and innovative behavior and the effect of knowledge sharing and intrapreneurship on innovative behavior were analyzed with the structural equation model. In addition, the mediation role of information sharing and intrapreneurship in the effect of social capital on innovative behavior has been analyzed by the process macro method. In addition, the moderator role of resistance to change in the effect of social capital on innovative behavior has been analyzed. As a result of the analyzes made, it was determined that social capital affected knowledge sharing, innovative behavior and business entrepreneurship significantly, and knowledge sharing and intrapreneurship significantly affected innovative behavior. In addition, it has been found that knowledge sharing and intrapreneurship have a partial mediating role in the effect of social capital on innovative behavior. The moderator role of resistance to change could not be determined. KEYWORDS: Social Capital, İnnovation, İnternal Entrepreneurship, Knowlage Shairing