Bazı Mentha L. taksonlarının uçucu yağ bileşenlerinin GC-MS yöntemi ile tespiti
Determination of essential oil components of some Mentha taxa by GC-MS method
- Tez No: 807074
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Nane bitkisi, ekonomik olarak değeri yüksek olan bir bitkidir. Nane bitkisinin yapraklarından distilasyon yöntemiyle elde edilen bir uçucu yağlar ferahlatıcı ve canlandırıcı özelliklere sahiptir. Türkiye'de 15 farklı Mentha spp. taksonu yayılış göstermektedir. Her bitki türü diğer türlerden morfolojik açıdan farklılık göstererek ayrılır. Aynı durum içermiş oldukları kimyasal bileşenler için de geçerlidir. Hatta aynı tür farklı ekolojik habitatlarda farklı kimyasal bileşenlere de sahip olabilmektedir. Yükseklik, bakı, anakaya, su miktarı, ışık şiddeti, vejetasyon tipi bitkinin içerdiği kimyasal bileşenler üzerinde etkin olan başlıca faktörlerdir. Aynı zamanda mevsimsel ve gün içinde hasat zamanı da uçucu yağların miktar ve niteliklerinde farklılıklar oluşturmaktadır. Bu çalışmada, Kastamonu ilinde yayılış gösteren M. pulegium L., M. aquatica L., M. x piperita L., M. longifolia L. bitki taksonlarına ait uçucu yağların kimyasal içerikleri GC-MS yöntemiyle araştırılmıştır. Bu çalışmada, Kastamonu koşullarında yayılış gösteren Mentha taksonlarının uçucu yağlarının kimyasal bileşenlerinin tespiti amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mint is a plant with high economic value. Essential oils obtained by distillation from the leaves of the mint plant have refreshing and invigorating properties. 15 different Mentha spp. taxon distribution in Türkiye. Each plant species differs from other species in terms of morphology. The same is true for the chemical components they contain. Even the same species may have different chemical components in different ecological habitats. Height, aspect, bedrock, amount of water, light intensity, vegetation type are the main factors that affect the chemical components of the plant. At the same time, seasonal and day-to-day harvest time also create differences in the amount and quality of essential oils. In this study, the chemical contents of essential oils of M. pulegium L., M. aquatica L., M. x piperita L., M. longifolia L. plant taxa distributed in Kastamonu province were investigated by GC-MS method. In this study, it was aimed to determine the chemical components of essential oils of Mentha taxa distributed in Kastamonu conditions.