Alternatif yenilenebilir enerji kaynakları ile hibrit sistem tasarımı ve akıllı şebeke entegrasyonu
Hybrid system design and smart grid integration with alternative renewable energy sources
- Tez No: 807093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA ACARKAN, ÖĞR. GÖR. KENAN YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tez çalışmasında, fotovoltaik (PV) ve yakıt hücresi (FC) enerji kaynaklarından oluşan hibrit sistemin elektrik şebekesine entegrasyonu enerji yönetimi ve şebeke kontrolü açısından ele alınmıştır. PV sistem tarafından optimum verim elde etmek için MPPT tekniği ve P&O algoritması kullanılmıştır. Ayrıca FC elektrolizi, PV'den üretilen gücün talebi karşılamaması durumunda hidrojen üretmek için geliştirilmiştir. Böylece, mevcut enerji kaynaklarının optimum koordinasyonu sağlanmıştır. Sonrasında, üç fazlı şebeke tarafına optimum güç akışının sağlanması için senkron abc-dq referans çerçevesi algoritması kullanılmıştır. Sistem bileşenleri MATLAB/Simulink ile tasarlanmış ve test edilmiştir. Sonuç olarak, PV sistem tarafından elde edilen güç çıkışı artırılmış ve PV'deki aralıklı güç üretim sorunu FC ile giderilmiştir. Ayrıca, şebeke tarafındaki güç akışı kabul edilebilir harmonik bozulma sınırları içerisinde sağlanmıştır. İncelenen modellerin şebekeden bağımsız yapılarda da (konutlar, elektrikli taşıtlar, gemiler vd.) verimli olarak kullanılabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, integration of the hybrid system consisting of photovoltaic (PV) and fuel cell (FC) energy sources into electricity grid is discussed in terms of energy management and grid control. MPPT technique and P&O algorithm are used to obtain optimum efficiency by the PV system. In addition, FC electrolysis has been developed to produce hydrogen until the power produced from the PV does not meet the demand. Thus, optimum coordination of existing energy resources has been achieved. Afterwards, the synchronous abc-dq reference frame algorithm is used to ensure optimum power flow to three-phase grid side. System components are designed and tested in MATLAB/Simulink software. As a result, the power output obtained by the PV system is increased and the intermittent power generation problem in PV is resolved with FC. In addition, the power flow on the grid side is provided within acceptable harmonic distortion limits. It can be stated that the proposed models can be use efficiently in off-grid structures (houses, electric vehicles, ships etc.).