Öğretmen adaylarının öğrenme sürecinde yaşadıkları zorluklar ve öğrenme stratejilerini kullanma düzeyleri
The learning problems faced by prospective teachers in the learning process and the level of learning strategies
- Tez No: 807103
- Danışmanlar: PROF. DR. EDA GÜRLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim fakültesindeki öğretmen adaylarının kullandıkları öğrenme stratejilerini ve bu stratejilerini ne düzeyde kullandıklarını belirlemek, çeşitli değişkenlere göre kullanım düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek ve öğrenme stratejilerinin önemi ve yaşadıkları öğrenme zorlukları hakkında görüşlerini almaktır. Araştırmada, öğretmen adaylarının öğrenme stratejilerinin tespit edilmesi için karma araştırma yönteminin açıklayıcı deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı güz döneminde, Ankara ilinde bulunan üç devlet üniversitesinin üç ortak bölümü olan bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitimi, sınıf eğitimi ve özel eğitim bölümlerinin 2. ve 3. sınıflarında eğitim alan, araştırmaya gönüllü olarak katılmak isteyen ve ölçek uygulanan 385 öğretmen adayından ve görüşme yapılan 32 öğretmen adayından oluşmaktadır. Araştırmada nicel veri toplama aracı olarak Güven (2004) tarafından geliştirilen“Öğrenme Stratejilerini Belirleme Ölçeği”ve nitel veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Yarı Yapılandırılmış Bireysel Görüşme Formu”kullanılmıştır. Elde edilen nicel veriler Jamovi 2.3.21 paket programı aracılığıyla analiz edilmiş ve verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) ve t-testi kullanılmıştır. Elde edilen nitel verilerin analizinde ise MAXQDA programı kullanılmıştır. Analiz sonrası öğretmen adaylarının en çok kullandıkları öğrenme stratejilerinin anlamayı izleme stratejisi olduğu, bunu yineleme, duyuşsal ve anlamlandırma stratejilerinin takip ettiği ve en düşük olarak örgütleme stratejilerini kullandıkları gözlemlenmiş ve elde edilen sonuçlara ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the learning strategies that prospective teachers' use, to determine whether their levels differ according to various variables, and to get their views on the importance of learning strategies and the learning problems they experience. In the research, the explanatory design of the mixed research method was used. The study group of the research consists of 385 voluntary prospective teachers who are studying in the 2nd and 3rd grades of Computer Education and Instructional Technology, Primary Education and Special Education departments of three public universities in Ankara in the fall semester of the 2021-2022 academic year. In the research, the“Learning Strategies Scale”developed by Güven (2004) was used as a quantitative data collection tool, and the“Semi-Structured Individual Interview Form”developed by the researcher was used as a qualitative data collection tool. Scale was analyzed using the Jamovi 2.3.21 package program and One-Way ANOVA and t-test were used for comparisons. In the analysis of the interview form, the MAXQDA program was used. After the analysis, it was observed that the most used learning strategies by the prospective teachers were the strategies of comprehension monitoring, followed by rehearsal, affective and elaboration strategies, and the least used organizational strategies and suggestions were made regarding the obtained results.