Türkiye'de faizsiz finans muhasebe standartlarının katılım bankacılığı yatırım enstrümanları ile ilişkisi
  1. Tez No: 807146
  2. Yazar: MELİHA NUR KÖSTEPEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüz dünyasında katılım bankaları ve katılım bankacılığı faizsiz finans ürünlerinin önemi yadsınamayacak bir boyuta gelmiştir. Hem Türkiye'de hem de dünyada katılım bankaları artmakta ve katılım bankalarına olan ilginin sadece Müslüman toplumlarda değil, Müslüman olmayan toplumlarda da tercih edildiği görülmektedir. Katılım bankaları, faizsiz finans anlayışına sahip işletmeler olmasından dolayı konvansiyonel bankalarda olduğu gibi faiz merkezli bankacılık sisteminden farklı bir yaklaşım sunmaktadır. Katılım bankacılığı, faizsiz finans ilkeleri ve temel yaklaşımı olan“paylaşımcılık”anlayışına dayanmaktadır. Önemi ve popülaritesi artan katılım bankaları tıpkı konvansiyonel bankalarda olduğu gibi finansal işlemlerinde dikkate aldığı Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'dır. Bununla beraber günümüzde üzerine çalışmalar yapılan ve daha da geliştirilmeye çalışılan Faizsiz Finans Muhasebe Standartları karşımıza çıkmaktadır. Dünyada ortak muhasebe dili oluşmasını sağlayan Uluslararası Finansal Raporlama Standartları çerçevesinde hazırlanan Faizsiz Finans Muhasebe Standartları katılım bankalarının finansal faaliyetlerinde bir çerçeve görevi üstlenmektedir. Bu noktada çalışmada hem Türkiye'de hem dünyada sayıları gittikçe artan katılım bankaları ele alınıp Türkiye'de faaliyet gösteren katılım bankaları incelenmiş ve Faizsiz Finans Muhasebe Standartları ile ilişkisi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, Islamic banks and Islamic banking have become increasingly important due to the significance of interest-free financial products. Islamic banks are growing both in Turkey and around the world, and it is observed that the interest in Islamic banking is not limited to Muslim communities but also preferred in non-Muslim communities. Islamic banks, being institutions with an interest-free finance approach, offer a different perspective from the interest-based banking system of conventional banks. Islamic banking is based on the principles of interest-free finance and the fundamental concept of“profit and loss sharing.”The rising importance and popularity of Islamic banks lead them to consider International Financial Reporting Standards (IFRS) in their financial transactions, similar to conventional banks. In addition to that, efforts are being made to develop and implement Accounting Standards for Islamic Finance, which are currently being studied. These standards, prepared within the framework of the IFRS that establishes a common accounting language worldwide, serve as a framework for the financial activities of Islamic banks. At this point, the study will comprehensively examine participation banks, whose numbers are increasing both in Turkey and worldwide, and analyze the participation banks operating in Turkey in detail. Additionally, the relationship with Interest-Free Finance Accounting Standards will be explained.