Effects of electrical field on immunological properties of parathyroid cells
Elektrik alanının paratiroid hücrelerin immünolojik özellikleri üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 807145
  2. Yazar: SAİME BENGÜ KAPTANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERHAN AYŞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Allergy and Immunology, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
faktörlerden biridir. Elektrik alanın özellikle polar ve kanser hücreleri üzerinde çeşitli etkiler ortaya koyduğu literatürde gösterilmiştir. Ancak literatürde elektrik alanın hücrelerin immun moleküler özellikleri üzerindeki etkinliğine dair çalışma sayısı oldukça azdır. Bu konuda paratiroit hücreleriyle yapılmış bir çalışmaya rastlamadık. Bu çalışmada farklı elektrik alanlara maruz bırakılan paratiroit hücrelerinin immun moleküler özelliklerindeki değişimler araştırılmıştır. Paratiroit allotransplantasyonu, günümüzde kalıcı hipoparatiroidinin tek kesin tedavi yöntemidir. Paratiroit nakilleri immunsupresyonsuz yapılır. Bu yüzden nakledilen paratiroit hücrelerinin alıcı organizmanın immun sistemini aktifleyen immun moleküler özelliklere sahip olmaması çok önemlidir. Bilindiği gibi immun sistemin yabancı hücreyi tanımasında temel moleküler yapı hücre yüzeyindeki HLA antijenleridir. Bu çalışmanın amacı, paratiroit hücrelerini kontrollü elektrik alana maruz bırakarak, hücre canlılığı ve fonksiyonlarına zarar vermeden HLA yüzey antijenlerini azaltmak ve/veya ortadan kaldırmak ya da afonksiyonel hale getirmek ve bu yolla paratiroit allotransplantasyon başarısını arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Electric field is known to be an outside factor that can affect cellular gene expression, morphology, differentiation potency and proliferation. There are various research groups focusing on the effect of electric field on the cancer cells or polar cells like nerve cells and muscle cells. However, there are no satisfying demonstrations of electric field effect on cellular properties such as immune properties. Also, according to literature, the electric field effect on the cell types except those mentioned above is insufficiently operated, especially endocrine cells such as parathyroid, thymus and thyroid. In this study, effect of electric field on any possible alteration of parathyroid cells and their immune properties have been investigated. Parathyroid allotransplantation is a certain solution for the treatment of hypoparathyroidism. This allotransplantation procedure is not followed with immunosuppressant usage later thus, it is excessively important for transplanted parathyroid cells not to contain any immune markers that can activate immune response from the recipient. On the other hand, HLA surface protein is known to be the main molecular structure which is responsible for the immune system cells to recognize any non-self-cells. In this study the main objective is to aim more successful allotransplantation with the parathyroid cells by decreasing and/or stopping HLA expression or inducing non-functional HLA expression by the controlled electric field treatment without any effect on the viability or functions of the parathyroid cells.