Hastanelerde kurumsal kimlik ve kurumsal imaj: Bir araştırma uygulama hastanesi yöneticileri üzerine nitel bir araştırma
Institutional identity and institutional image in hospitals: A qualitative study on a research practice hospital managers
  1. Tez No: 807164
  2. Yazar: MEHMET CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZİHNİ TUNCA, DOÇ. DR. ERTUĞRUL BAYER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada sağlık kurumları yöneticilerinin kurumsal kimlik ve kurumsal imajına yönelik düşüncelerinin neler olduğu nitel araştırma yöntemi kullanılarak derinlemesine ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma kapsamında sağlık kurumunda yöneticiler ile yüz yüze görüşme tekniği ile veriler toplanmıştır. Araştırmada Isparta ilinde faaliyet gösteren bir araştırma ve uygulama hastanesinde görev yapan 13 yönetici ile toplam 8 saatlik görüşme yapılmıştır. Kurumlarındaki yöneticiler ile yapılan görüşmelerden elde edilen veriler ışığında araştırmacı yöneticilerin kurumsal kimlik ve kurumsal imaj ile ilgili fenomenlere atfettikleri anlamlar değerlendirilmiştir. Araştırma verileri MAXQDA 2020 programında analiz edilerek anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Araştırma bulgularında sağlık yöneticilerinin kurumsal kimlik ve kurumsal imaja çok önem verdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın katılımcıları, hastaneleri kurumsal kimliğine etki eden unsurların, aidiyet, vizyon/misyon, standartlaşma, Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş yapı, tarihsel süreç ve fiziki unsurlar üzerinde oluştuğunu ortaya koymuşlardır. Hastanelerde kurumsal imaja ilişkin logo, hekim, fiziksel unsurlar, reklam, markalaşma ve beklentiler gibi unsurların üzerinde şekillendiği ortaya konulmuştur. Sağlık kurumlarındaki yöneticilerin kurumsal kimlik ve kurumsal imajı geliştirilmesinde en büyük engelin ise mevzuat ve yönetmeliklerden kaynaklandığını anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was tried to reveal the thoughts of the managers of health institutions concerning the corporate identity and corporate image, using the qualitative research method from an in-depth perspective. As part of the research, data were gathered by face-to-face interview technique from the managers in the health institution. In the research, a total of 8 hours of interviews were performed with 13 managers working in a research and practice hospital operating in the province of Isparta. In the light of the data procured from the interviews with the managers in their institutions, the meanings that the researcher managers ascribe to the phenomena related to corporate identity and corporate image were evaluated. The research data were tried to make sense by analyzing with the MAXQDA 2020 program. It was concluded in the research findings that health managers attribute ample significance to corporate identity and corporate image. The participants of the research revealed that the factors influencing the institutional identity of the hospitals include belonging, vision/mission, standardization, the structure determined by the ministry of health, historical process and physical elements. It was acknowledged that the elements of corporate image in hospitals are shaped on such elements as logo, doctor, physical elements, advertising, branding and expectations. Managers in health institutions affirmed that the supremest challange in building corporate identity and corporate image roots in legislation and regulations.