Çıraklıktan ustalığa: Eğitim Programları ve Öğretim doktora programlarına yönelik mezun görüşleri
From apprenticeship to mastership: Views of doctoral graduates on Curriculum and Instruction program
  1. Tez No: 807165
  2. Yazar: TUNA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ GELMEZ BURAKGAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Doktora eğitiminin“çırak”öğrenciyi,“usta”bilim insanına dönüştürme rolü geleneksel ve yaygın bir kanaattir. Olgubilim deseninde tasarlanan bu nitel çalışmanın amacı, Eğitim Programları ve Öğretim doktora programlarından (EPÖ) mezun olmuş öğrencilerin, kendilerini bilim insanı, akademisyen ve araştırmacı gibi hissettiren veya hissettirmeyen deneyimlerini betimlemek, EPÖ (Eğitim Programları ve Öğretim) alanının geleceğin bilim insanı, akademisyen ve araştırmacılarını nasıl hazırladığını, bu deneyimler aracılığıyla keşfetmektir. Bu çalışmada, Ankara'da bulunan dört büyük devlet ve araştırma üniversitesinin EPÖ doktora programlarından yirmi iki mezun ile yarı yapılandırılmış bir form ve doktora deneyimlerindeki iniş-çıkışları gözlemleyen görsel bir araç eşliğinde görüşülmüştür. Yürütülen içerik analizine göre bulgular, katılımcıların önemli bir kısmının EPÖ doktora eğitiminden beklentilerinin akademik kariyer olduğunu ve mezunların akademi dışındaki topluluklarla etkileşimlerinin sınırlı olduğunu göstermektedir. Katılımcılar araştırma ve öğretim becerilerinin EPÖ doktora eğitimi ile geliştiğini, uygulamaya dönük araştırma derslerinin ve kendilerini aktif kılacak uygulamaların bilim insanı, akademisyen ve araştırmacı gibi hissetmelerinde etkili olduğunu ifade etmiştir. Araştırmanın sonuçları, EPÖ doktora eğitiminde iş birliğine dönük bilimsel faaliyetlerin ve danışman desteğinin etkisine ilişkin önemli kanıtlar sunmaktadır. Çalışmanın sonuçlarına dayalı olarak, EPÖ doktora öğrencilerinin araştırma faaliyetlerine katılımlarının desteklenmesi, kariyer seçenekleri konusunda daha iyi bilgilendirilmeleri, özellikle EPÖ doktora mezunu öğretmenlerin akademik becerilerini sınıf ortamında kullanmalarını teşvik edecek politikaların üretilmesi önerilmiştir. Çalışmanın sonuç ve önerilerinin, EPÖ doktora programlarının niteliğini, kariyer yollarının doktora eğitimi ile kesişen ilişkisini ve doktora eğitiminin değişen bağlamını yeniden düşünmek için Yükseköğretim Kurulu, üniversiteler, program geliştirme uzmanları, öğrenciler, danışmanlar ve diğer paydaşlara çeşitli çıkarımlar sunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
It is widely accepted that doctoral education has a role of transforming“apprentice”student to“professional”scholar. The purpose of this qualitative research in phenomenological design is to describe the Curriculum and Instruction (C&I) doctoral graduates' experiences which make them feel scholar, academician and researcher; to discover how C&I doctoral program equips the scholar, academician and researcher of the future through these experiences. Twenty-two Curriculum and Instruction graduates from four state and research universities in Ankara were interviewed utilizing semi-structured form and a visual tool observing the ups and downs in doctoral experience. Results of the content analysis show that a significant number of the participants expect to pursue academic career upon completing their Curriculum and Instruction doctoral program and graduates have limited interaction with the Curriculum and Instruction community outside the academia. Participants stated that their research and teaching skills improved with C&I doctoral program; and applied research courses as well as all kinds of interactive academic activities played crucial role in motivating them to feel like a scientist, academician, and researcher. The study presents important data regarding the impact of collaborative scientific activities and advisor counselling in C&I doctoral education program. Concordant with the results of this study, supporting the C&I doctoral students' participation in research activities, better counselling on career opportunities, and developing new policies to encourage C&I PhD. Graduate teachers to utilize their academic skills in the classroom. The findings and recommendations of the study aim to encourage Council of Higher Education, universities, Curriculum and Instruction experts, students, advisors and other stakeholders to reconsider the quality and coherence of qualifications with the career paths of the graduates in Instruction doctoral program together with the changing context of the doctoral education in general.