Dijital finansallaşma kavramı çerçevesinde dijital veri: Blok zincir teknolojisinin finansal iş modelleri ve kripto para piyasaları
Digital data in the framework of the concept of digital financialization: Financial business models of blockchain technology and cryptocurrency markets
  1. Tez No: 706734
  2. Yazar: ZEYNEP KÜÇÜKKIRALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM ESER AFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal İktisat ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dijital finansallaşma olgusu, dijital ve finansal alanların birleşmesi olarak kavramlaşmaktadır. Bu çalışma kapsamında, dijital finansallaşma olgusunun finansallaşma yaklaşımlarında yeni bir ayrım olarak ele alınması gerektiği ortaya koyulmuş ve dijital finansallaşma analizi blok zincir teknolojisini de içerek şekilde genişletilmiştir. Son yıllarda büyük teknoloji (BigTech) ve finans teknolojisi (FinTech) şirketlerinin kişisel dijital veriler ekseninde şekillenen platform iş modelleri, bireylerin gözetimi yoluyla kâr üretimi için yeni olanaklar açmış, işlenen ve ölçülebilir verilere dönüştürülülen dijital veriler varlıklaştırılarak ekonomik bir değere dönüşmüştür. Blok zincir teknolojisi ise, BigTech ve FinTech şirketlerinin öncülüğünde giderek daha fazla yakınlaşan dijital ve finansal alanların birleştiği yeni hibrit alanın öncüsü olma potansiyeli taşımaktadır. Çalışmanın bulgularına göre, kripto para birimlerinin nitelik ve nicelik olarak artışı, dijital verinin finansallaşmasını hızlandırmaktadır. Aynı zamanda, blok zincir teknolojisinin yeni finansal iş modelleri dijital ve finansal alanları daha fazla yakınlaştırarak finansallaşmayı derinleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of digital financialization is conceptualized as the merging of digital and financial fields. Within the scope of this study, this is revealed that the digital financialization phenomenon should be considered as a new distinction in financialization approaches, and the analysis of digital financialization was expanded to include blockchain technology. In recent years, the platform business models of big technology (BigTech) and financial technology (FinTech) companies that shaped around personal digital data opened up new opportunities for profit generation through the surveillance of individuals, and digital data that is processed and transformed into measurable data has become an economic value by assetization. Blockchain technology, on the other hand, has the potential to be the pioneer of the new hybrid field that united digital and financial fields which getting closer and closer under the leadership of BigTech and FinTech companies. According to the findings of the study, the increase in the quality and quantity of cryptocurrencies accelerates the financialization of digital data. At the same time, new financial business models of blockchain technology deepen financialization by bringing the digital and financial fields more closer.