شرح مقدمة تفسير أبي السعود للإمام محمد بن محمد الحنفي الحسيني، زيرك زاده، ت 1003ه: دراسة وتحقيق
Zirkzadeh'in Abi al-Suud'un erken yorumuna ilişkin yorumu Muhammed bin Muhammed Zirkzadeh, (ah 1003'te öldü) / Explanation of the introduction to 'Tefsir Abi al-Saud' by Imam Muhammad bin Muhammad al-Hanafi al-Husseini, Zirakzadeh (d. 1003 AH): Study and investigation
- Tez No: 807169
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAIBA FARHAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada Muhammed b. Muhammed el-Hanefî el-Hüseynî'nin Şerhu Mukaddimeti Ebî'b-Suûd isimli eserinin tahkik ve analizi yapılmıştır. Araştırma Kur'ân'ın en önemli tefsirleri arasında yer alan Ebû's-Suûd tefsiri üzerine yapılan bir çalışmayı konu edinmesi sebebiyle önelidir. Ebû'Suûd'un tefsiri medreselerde okutulmuş, üzerine birçok şerh ve hâşiye yazılmış, özel ve resmi bütün okulların müfredatında yer almış, müellifinin ünü dört bir yana yayılmıştır. Araştırmayı önemli kılan bir diğer husus ise Zeyrekzâde'nin Ebû's-Suûd'un öğrencilerinden olmasıdır. Hocasından bizzat ders alması hocasının kullandığı ifadeleri ve maksatlarını çok iyi anlamasını sağlamıştır. O hocasından işittiklerini ve derslerde yazdıklarını aktarmıştır. Zeyrekzâde eserin mukaddimesinde eseri hocasından hangi yolla aldığını söylemiş, metne esas aldığı nüshanın bizzat kendisi tarafından hocasına okunduğunu açıklamıştır. Müellif esere kitabın yirmide biri oranında olan bir mukaddime ile başlamış, kısa bir şekilde eserde uyguladığı metodu anlatmış sonra Ebû's-Suûd'un sözlerini şerhetmeye başlamış, dua ve şiirlerle eserini bitirmiştir. Zeyrekzâde'nin ilmi ve şahsi hayatı anlatılırken betimleyici tarihsel metot kullanılmıştır. Metnin yazılması, harekelenmesi, nüshaların karşılaştırılması, nakillerin asli kaynaklardaki yerlerinin gösterilmesi ve dipnotların verilmesinde talik ve tahkik yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmada ulaşılan neticelerden önemlileri şunlardır. Zeyrekzâde dönemin en meşhur alimlerinden biri olup, bizzat Ebû's-Suûd'a öğrencilik yapmıştır. Edirne, İstanbul ve daha birçok yerde Osmanlı medreselerinde hocalık görevini yürütmüştür. Sultanların çocuklarına ve akrabalarına dersler vermiştir. Ders verdiği şehzadeler arasında Sultan Süleyman da vardır. O, tefsir, fıkıh, hadis, belagat ve diğer İslâmî ilimlerde rüsûh sahibidir. Zeyrekzâde'nin eseri lügat ve belagat esaslı tefsirler arasında sayılabilir. Zira müellif garib lafızlar ve zor anlaşılan ibarelerin manasını şiirler ve Arap mesellerinden örnekler vererek tespit etmektedir. Aynı zamanda kelimelerin irabına önem vermiş, kelimelerin farklı irablarından hareketle cümleye değişik manalar vermiştir. Eserde belagat ve edebi sanatlara da yer verilmiş, kelimelerin manaları ve köklerinin tespitinde lügatlerden istifade edilmiştir. Müellif akli istidlâller ve mantık konularında da mahir bir kişilik olup, kelam ve mantıkta döneminin en meşhur alimlerinden biri sayılır. Bu durum eserde meselelerin ele alınıp tartışılmasında bariz bir şekilde görülmektedir. Eserde fıkhî konulara da yer verilmiş, farklı mezheplerin görüşleri tercih edilmiştir. Bütün bunlar, müellifin kültürünün çeşitliliğini, geniş bilgi birikimini, önde gelen ilim şahsiyetini, kitabın zenginliğini, tefsir, hadis, akâid ve lügat kaynaklarının çokluğunu yansıtmakta olup, eserin içerik ve üslup yönüyle doyurucu olduğuna delalet etmektedir.
Özet (Çeviri)
The status of this research comes from the majesty of Abu Al-Saud's interpretation, which is considered one of the richest and most important explanations of the Holy Quran, and from the great fame of his interpretation, which received attention, study, annotation and explanation. It is hard not to find it in public and private libraries, and the fame of its author is very wide, The scientific value of this study is also confirmed by the fact that this explanation is for one of the students of Sheikh Abu Al-Saud, who studied at his hands and heard from him orally and learned from him, so he knew the purposes of his words and realized the significance of his words, and he transmitted to us what he heard from the sheikh and wrote down about him. In the introduction to his explanation. Zirakzadeh mentioned that he heard from the sheikh, and explained the origin of the copy that he adopted, which is the one that was read to Abu Al-Saud himself from his book, and the author began his explanation with an introduction that amounted to half a tenth of the book, in which he mentioned something of his method in brief and brief words, and then proceeded to He explained the words of Abu Al-Saud, then concluded with supplication and poetic verses. In his study, the researcher followed the descriptive-historical approach when translating the imam Zirakzadeh and mentioned what is related to his personal and scholarly life, and the scientific method used in the investigation and commentary on the edited text such as: copying the text, adjusting it, comparing copies, attributing sayings, extracting issues and documenting them. The most important conclusions of the study were: That the author was one of the most famous scholars of his time, as he was a student at the hands of Sheikh Abu Al-Saud Al-Imadi, and he was appointed as a teacher in all the Ottoman schools in Edirne, Constantinople, and others. He studied the sons of the sultans and their relatives, including Sultan Suleiman al-Qanuni, and excelled in all sciences, such as interpretation, hadith, doctrines, jurisprudence, and rhetoric. The explanation of Ibn Zirak is one of the most important linguistic and rhetorical interpretations. Where he notices the author's frequent citation of poetry and the words of the Arabs in explaining the meanings of strange words and difficult vocabulary, as he was concerned with the parsing of words in particular and noticeable and extracting from the parsing faces what they benefit from meanings and connotations, in addition to his special care for the rhetorical arts of similes and metaphors and so on, and his great reliance on dictionaries Linguistics in explaining vocabulary and explaining its origins. The author's ingenuity in mental and logical inferences is noted, as he is considered one of the most prominent scholars of logic and theology of his time, and this is evident in his discussions of issues and his presentation of issues in the book. He also ruled on jurisprudential issues and was weighted among the sayings of the owners of the jurisprudential schools, all of which reflected the diversity of the author's culture, his breadth of knowledge, and his prominent scientific personality, and the richness of the book and the multiplicity of its explanatory, hadith, doctrinal and linguistic sources, so it was comprehensive and interesting in its content.