YouTube içerik üreticilerinin erkeklik söylemi tartışmalarına dair bir çözümleme: Erkek kanalı örneği
An analysis of YouTube content producers' discussions on masculinity discourse: Male channel example
  1. Tez No: 807179
  2. Yazar: GÜLŞEN EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
“Youtube İçerik Üreticilerinin Erkeklik Söylemi Tartışmalarına Dair Bir Çözümleme: Erkek Kanalı Örneği”başlıklı bu çalışma, erkeklik gibi kamusal alanda çok konuşulmayan fakat sürekli ispat edilmesi gerektiği vurgulanan bir olgunun zorluklarını Youtube platformu üzerinden tartışan erkeklerin, hangi temaları öne çıkararak ve ne tür söylemler üreterek bunu yaptığını tespit ederek, bu söylemlerin ataerkil ideolojinin kodlarını içerip içermediğini ele alıp incelemektedir. Kendilerini“Erkek Kanalı”olarak isimlendiren topluluğunun erkek olmanın zorluklarını tartışırken aynı zamanda söylemsel olarak hegemonik erkeklik dışında farklı tür bir erkeklik inşa edip etmediklerine Ruth Wodak'ın söylem tarihsel eleştirel analiz yaklaşımı ile bakılmaktadır. Yapılan analiz sonucunda, ataerkilliğin sadece kadınlara değil, erkeklere de zarar verdiğini öne süren, erkek kurtuluşçu bir yaklaşım sergilediği ve hegemonik erkekliğin tüm gerekliliklerini yerine getirmek istememeleri ancak erkek olmanın ayrıcalığından pay almaya devam etmeleri bakımından da hegemonik erkekliğin bir alt kategorisi olan suç ortağı(işbirlikçi) erkekliği inşa eden ağırlıkta söylemlerin üretildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study, titled“An Analysis of YouTube Creators' Masculinity Discourse Debates: The Case of the Men's Channel”, examines whether these discourses contain the codes of patriarchal ideology by determining which themes and what kind of discourses are produced by men who discuss the difficulties of a phenomenon such as masculinity, which is not talked about much in the public sphere but constantly emphasized to be proven, on the Youtube platform. While discussing the difficulties of being a man of the community that calls itself the“Men's Channel”, it is also looked at whether they have constructed a different kind of masculinity outside of discursive hegemonic masculinity with Ruth Wodak's discursive historical critical analysis approach. As a result of the analysis, it was seen that they exhibited a male liberationist approach that suggests that patriarchy harms not only women but also men, and that discourses are produced that construct complicit masculinity, which is a subcategory of hegemonic masculinity, in terms of not wanting to fulfill all the requirements of hegemonic masculinity but continuing to share in the privilege of being a man.