Tünellerin havalandırılması ve bilgisayar programı optimizasyonu
Vantilations of tunnels and optimizing with computer programs
  1. Tez No: 78455
  2. Yazar: NUH ÇAMURDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışma, tünellerin havalandırılması konusunda temel bilgiler vermek ve bilgisayar yardımı ile hesapları kolaylaştırmak amacıyla yapılmıştır. Ülkemizde karayolu taşımacılığı çok önemli yer tutmaktadır. Bunun doğal bir sonucu olarak karayollarımız hızla artmakta ve Dünya standartlarına yaklaşmaktadır. Özellikle son yıllarda Otoyol yapımı ile çok önemli mesafe kaydedilmiştir. Buna bağlı olarak tüneller, Viyadükler hızla artmış ve bunların inşaası uzmanlık haline gelmeye başlamıştır. Hatta İstanbul Boğazına tüp geçit yapılması bile düşünülmektedir. Bu tür tünel ve tüp geçitlerin havalandırılması için kurulacak sistemler çok büyük dikkatle tasarlanmalıdır. Çünkü sadece temiz hava sağlamak yeterli değildir. Acil durumlar gözönünde bulundurulmalıdır. Program incelendiği zaman maliyet boyutunun gözönüne alınmadığı görülebilir. Çünkü programdan alınan sonuçların tasarımcı için temel değerler ifade etmesi amaçlanmıştır. Ancak tasarımcı maliyeti düşürmek çabasında değil, Optimum sonuca ulaşmak durumundadır. Bilindiği üzere tünel inşaa etmek ve işletmek zaten pahalı çok pahalı bir yatırımdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been done just for to give the main aspect of the ventilation of the tunnels and utilazing the calculation with the aid of computer programing. Transporting in highways is very important in our country. So roads are increasing rapidly and coming up to world standarts. Tunnels and viaducts has has accordingly and so many firms has become an expert on such constructions. Nowadays, tube-tunnel is thought to be done under Istanbul boshporus. The ventilation system of such tunnels and tube-tunnels must be designed carefully. For, only supplying fresh air will not be efficient. One must take in account to emergency positions. When examined, you will see that cost has not analysed. Because the aim was to give main values to the designer. Designer will reach to the optimum and not to decrease the cost. As known construction of tunnels and usage expensive investment.