Azitromisinin sub-minimum inhibitör konsantrasyonlarınınBordetella pertussis tohama-I üzerindeki in vitro etkileri
In vitro effects of sub-minimum inhibitory concentrations of azithromycin on Bordetella pertussis tohama-I
  1. Tez No: 807184
  2. Yazar: EDA DELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU EMİNE TEFON ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bordetella pertussis boğmaca hastalığının ana etkenidir ve bilindiği kadarıyla insandan başka konağı yoktur. Bu bakteri enfekte ettiği konağın akciğerleri ve hava yollarına yerleşir ve yüksek bulaşıcılığa sahiptir. Hastalığın neden olduğu oksijen eksikliği beyinde hasara yol açabilir ve özellikle bir yaşın altındaki bebeklerde bu durum ölümcül olabilmektedir. Genel olarak çocukluk çağı hastalığı olarak tanımlanır ancak ergen ve yetişkinlerde de hafif semptomlarla sürekli olan öksürük belirtileriyle yaygın olarak ortaya çıkabilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) verilerine göre 2018 yılında dünya çapında 151,000'den fazla boğmaca vakası olduğu kaydedilmiştir. 1974 yılında başlatılan Genişletilmiş Bağışıklama Programı (GBP) ve 1980'li yıllarda başlayan Ulusal Aşı Kampanyası ile hastalığın sıklığı önemli ölçüde azaltılmıştır. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalar yaygın aşılamaya rağmen boğmaca vakalarının yeniden arttığını göstermektedir. Boğmacayla mücadelede antibiyotikler yaygın olarak kullanılır ve klinikte makrolid tipi antibiyotikler en çok tercih edilen antibiyotik grubu olmaktadır. Bu tez çalışmasında da makrolid grubu antibiyotiklerden olan azitromisinin B. pertussis Tohama-I suşuna karşı sub-MİK dozları belirlenmiştir ve bu dozların bakterinin büyüme hızına, biyofilm oluşturma kabiliyetine ve iki önemli virülans faktörlerinden olan ptxS1 ve prn genlerinin ekspresyonuna olan etkisi araştırılmıştır. Azitromisinin MİK değeri sıvı dilüsyon yöntemiyle 0.08 μg/ml olarak belirlenmiştir ve MİK'in 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32 ve 1/64 oranlarının bakterinin büyüme hızına olan etkisi araştırılmıştır. Bakteri hücreleri antibiyotiğin 1/2, 1/4 ve 1/8 sub-MİK dozlarını tolere edemediğinden hücre büyümesi deneyler için yetersiz kalmıştır. Bu nedenle Tohama-I için azitromisinin sub-MİK dozları 1/16, 1/32 ve 1/64 olarak belirlenmiştir. Bu dozların bakterinin biyofilm oluşturabilme yeteneğine olan etkisi 96'lı hücre kültürü plağı kullanılarak belirlenmiştir. Gen ekspresyonlarına olan etkisi ise gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ile analiz edilmiştir. Bakterilerin antibiyotik dozunun artmasına paralel olarak biyofilm oluşturabilme yetenekleri azalmıştır. Ancak ptxS1 ve prn ekspresyon seviyelerinin artışı veya azalışı antibiyotik dozunun artışıyla paralellik göstermemiştir. MİK/32 azitromisin konsantrasyonunda her iki genin de ekspresyon seviyelerinin kontrole göre arttığı görülmüştür. MİK/16 ve MİK/64 ise ptxS1 ekspresyonunu kontrole göre azaltırken prn ekspresyonunu arttırmıştır. Fakat antibiyotik dozlarının genlerin ekspresyonu üzerindeki etkilerinin kontrolle kıyaslandığında istatiksel olarak önemli olmadığı bulunmuştur (p>0.05). Literatürde sub-MİK antibiyotik dozlarının B. pertussis hücrelerine olan etkileriyle ilgili yeterli ve yaygın çalışmalar mevcut değildir. Bu çalışma sub-MİK antibiyotik dozlarının B. pertussis'e karşı etkilerinin belirlenmesi açısından azitromisin özelinde gerçekleştirilen ilk çalışmadır. Ayrıca azitromisinin boğmaca tedavisinde yaygın olarak kullanılması göz önüne alındığında, bu çalışmadan elde edilen sonuçlar antibiyotiğin bakteri hücresine olan etkilerinin belirlenmesi ve bakteri-konak hücre ilişkisindeki rolünün anlaşılabilmesi açısından daha sonra yapılacak olan çalışmalar için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Bordetella pertussis is the primary causative agent of whooping cough (pertussis) and is known to infect only humans. This bacterium colonizes the lungs and respiratory tract of the infected host and exhibits high contagiousness. The lack of oxygen caused by the disease can lead to brain damage that can be fatal, especially in infants under one year of age. Although whooping cough is primarily known as a childhood disease, it can also occur in adolescents and adults with mild symptoms such as a persistent cough. According to the World Health Organization (WHO), there were over 151,000 reported cases of pertussis worldwide in 2018. Despite widespread vaccination efforts, recent studies indicate a resurgence in pertussis cases. Antibiotics, particularly macrolide antibiotics, are commonly used in the clinic to control pertussis. This thesis study focused on azithromycin, a macrolide antibiotic, and aimed to determine the minimum inhibitory concentration (MIC) dose against the B. pertussis Tohama-I strain. Additionally, the study investigated the effects of the sub-MIC doses on bacterial growth rate, biofilm formation capacity, and expression of two critical virulence factors: ptxS1 and prn genes. The minimum inhibitory concentration (MIC) of azithromycin was determined to be 0.08 μg/ml using the broth dilution method. Subsequently, the effects of MIC ratios of 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32, and 1/64 on bacterial growth rate were investigated. However, due to insufficent cell growth, the experiments could not be performed for sub-MIC doses of 1/2, 1/4, and 1/8. Therefore, the sub-MIC doses of azithromycin against the Tohama-I strain were set at 1/16, 1/32, and 1/64. To evaluate the effects of these doses on bacterial biofilm formation, a 96-well cell culture plate was used. In addition, gene expression was analyzed using real-time polymerase chain reaction (RT-PCR). The ability of bacteria to form biofilms decreased proportionally with increasing antibiotic dose. However, the expression levels of ptxS1 and prn genes did not exhibit a direct correlation with the escalating antibiotic dose. Specifically, it was observed that the expression levels of both genes increased at azithromycin concentration of MIC/32 compared with control. Conversely, at MIC/16 and MIC/64, the expression of ptxS1 decreased, whereas the expression of prn increased compared with the control. Nevertheless, the effects of antibiotic doses on gene expression were statistically insignificant compared to control (p>0.05). There are not adequate and widespread studies on the effects of sub-MIC antibiotic doses on B. pertussis in the literature. The present study is the first to specifically address the effects of sub-MIC antibiotic doses using azithromycin against B. pertussis. Considering the widespread use of azithromycin for pertussis treatment, the results of this study will provide valuable insight into the effects of the antibiotic on bacterial cells and improve our understanding of the relationship between bacteria and host cells.