Sürdürülebilir kriterlerinin iç mekan tasarımdaki etkileri, konutlar üzerinden irdelenmesi ve incelenmesi
The effects of sustainable criteria on indoors, examination of housing
- Tez No: 807183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde Türkiye'de kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yeni yerleşim alanları olarak inşaata açılmış ve bu alanlarda birçok konutlar tasarlanmıştır. İnşa edilen konutların bazıları, sürdürülebilirlik kavramına dikkat çekerek akıllı ev ve enerji tasarruflu olarak tasarlanmış olsa da maliyetlerdeki artışlar nedeniyle oldukça az sayıda kalmışlardır. Yapılan inşaatların çoğunda projelendirme aşaması düşük tutularak çoğunlukla hızlı ve standartlaşmış belli bir iç mekan şablonuna uygun yapılar yapıldığı gözlenmiştir. Bu yaklaşım enerji ve kaynak tüketiminin ve çevreye karşı olumsuz etkisinin artmasına neden olmuştur. Ayrıca konutların kullanıcılarını hem konfor hem de iç mekan organizasyonu olarak tatmin etmediği görülmektedir. Bu nedenle Türkiye'de sürdürülebilir kriterlerine uygun konutların az sayıda olması varsayımından yola çıkarak; konutlarda sürdürülebilir kavramının iç mekân tasarımındaki etkileri hakkında detaylı bilgi verilmesi ve sürdürülebilir iç mekân tasarımının konutlardaki etkileri incelenmiştir. Sürdürülebilir konut yapıları sosyal, kültürel, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirlik ana başlıkları altında gruplandırılmıştır. Bütün kavramlar birbirini etkilemekte ve çevresel veriler altında toplanmaktadır. Çevresel veriler bütün kategorileri kapsadığı gibi sınırlarını da belirlemektedir. Belirtilen 4 ana başlık içinde toplam 9 alt kategori bulunmaktadır. Bunlar konut üretiminde, sahiplendirilmesinde ve kullanımında; uyumlu ilişkiler, finansal kapasite ve çevresel sürdürülebilirlik koşullarını sağlayan konut yapılarında sosyal ön koşulların sağlanması, konut kullanımında çevre dostu teknolojiler, ekolojik etkiler, konut kalitesi ve son olarak bulunduğu bölgenin kültürel özelliklerini taşıdığı için konut mirasını korunmasıdır. Konut iç mekanları ile ilgili yapılan incelemeler ve sürdürülebilir iç mekan tasarım kriterleri belirlenmiştir ve bu kriterlere dayalı akademik çalışmalar; dünyada, konu üzerine çalışan birçok hükümet ve yerel yönetimlerde yayınlanmış belgelerden de yararlanıp nitel araştırma yöntemine uygun şekilde detaylı olarak irdelenip incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, it is open for construction as a new residential area within Turkey's urban renewal project, and many residences have been designed in these areas. Although some of the houses being built are designed as smart and energy-efficient homes, drawing attention to the concept of sustainability, they are still few due to increased costs. It has been observed that in most of the constructions, the projecting phase was kept very little and mostly fast and standardized structures were built following a certain interior template. Exposure to weathering in conditions suitable for this environmental conditioning and weathering. In addition, it is seen that the residences do not satisfy their users both in terms of comfort level and interior organization. For this reason, starting from the assumption that there is a small number of residences that meet the sustainable criteria in Turkey; detailed information about the effects of the concept of sustainability in houses on interior design and the effects of sustainable interior design on houses were examined. Sustainable housing design is grouped in its main collection of economical and economical collectibles. The whole design is reflective and purposeful. All concepts affect each other and are gathered under environmental data. Environmental data not only covers all categories but also determines their boundaries. There are a total of 9 sub-categories within the 4 main headings mentioned above. These are the provision of social prerequisites in housing structures that provide impartiality, harmonious relations, financial capacity and environmental sustainability in the production, ownership, and use of housing, environmentally friendly technologies in housing use, ecological effects, housing quality, and finally the cultural characteristics of the region where it exists. is the preservation of residential heritage. Investigation of residential interiors and sustainable interior design criteria have been determined and academic studies based on the determined criteria; It has been examined and examined in detail following the qualitative research method by making use of the documents published in many governments and local governments working on the subject in the world.