Yumuşak anahtarlamalı güç dönüştürücü tasarımı ve uygulaması
Soft switched power converter design and application
- Tez No: 807205
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM AKBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Sunulan tez çalışmasında Sıfır Gerilim Geçişli (SGG, ZVT) Darbe Genişlik Modülasyonlu yükseltici tür Da-Da devre tasarımı ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. Dönüştürücüde aktif bir bastırma hücresi kullanılmaktadır. Bastırma hücresi kondansatör, endüktans, diyot ve ilave bir güç anahtarı içermektedir. Uygulaması gerçekleştirilen dönüştürücüde ana güç anahtarının yumuşak anahtarlama teknikleri ile anahtarlanması sağlanmaktadır. Ana güç anahtarı ZVT ile iletime ve ZVS ile kesime girmektedir. Yardımcı anahtar ZCS ile iletime girerken, kesim işlemi sert şekilde gerçekleşmektedir. Bastırma hücresinde bulunan kondansatör elemanının anahtar kesime girerken şarj olması nedeniyle hafif yüklerde normal çalışma bozulabilir. Basit yapılı bastırma hücresi ve düşük maliyet devrenin tasarımını avantajlı hale getirmektedir. Sunulan dönüştürücü hava araçlarında çevre birimlerin enerji ihtiyacını karşılarken, batarya gruplarının şarjı içinde kullanılabilmektedir. Birinci bölümde, tezi inceleyecek okuyuculara temel güç elektroniği ve yumuşak anahtarlama hakkında giriş bilgileri sunulmaktadır. İkinci bölümde, konu ile ilgili geniş kapsamlı literatür taraması yapılarak, mevcut topolojilerin avantaj ve dezavantajları sunulmuştur. Yapılan çalışmanın amacından bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde, temel Da-Da dönüştürücüler hakkında bilgiler sunulmuştur. Temel da-da dönüştürücüler sınıflandırılmış ve analizleri gerçekleştirilmiştir. Dördüncü bölümde, yumuşak anahtarlama teknikleri anlatılmış ve bastırma hücreleri hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde, tez kapsamında önerilen yumuşak anahtarlamalı güç dönüştürücüsünün kararlı hal analizi ve tasarımı verilmektedir. Altıncı bölümde analizleri tamamlanan devrenin uygulaması hakkında bilgiler sunulmaktadır. 48W ve 100 kHz anahtarlama değerlerine sahip devrenin deneysel sonuçları bulunmaktadır. Yedinci ve son bölümde elde edilen sonuçlar ve sunulan devreyle ilgili öneriler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the presented thesis, Zero Voltage Transition (SGG, ZVT) Pulse Width Modulated boost type Da-Da circuit design and application has been carried out. An active snubber cell is used in the converter. The snubber cell contains capacitor, inductance, diode and an additional power switch. In the implemented converter, the main power switch is switched with soft switching techniques. The main power switch turns on with ZVT and turns off with ZVS. While the auxiliary switch turns on with ZCS, the cutting operation takes place hardly. Normal operation may be disrupted at light loads due to the charging of the capacitor element in the snubber cell while the switch is entering the cut-off. Simple structure snubber cell and low cost make the design of the circuit advantageous. While meeting the energy needs of the peripheral units in the presented converter aircraft, it can be used for charging the battery groups. In the first chapter, introductory information about basic power electronics and soft switching is presented to the readers who will examine the thesis. In the second chapter, the advantages and disadvantages of the existing topologies are presented by making a comprehensive literature review on the subject. The purpose of the study is mentioned. In the third chapter, information about basic Da-Da converters is presented. Basic Da-Da transducers are classified and analyzed. In the fourth chapter, soft switching techniques are explained and information about snubber cells is given. In the fifth chapter, The steady-state analysis and design of the soft-switched power converter proposed within the scope of the thesis is given. The circuit with 48W and 100 kHz switching values has experimental results. In the seventh and last section, the results and suggestions about the presented circuit are given.