Değişken frekanslı ve yumuşak anahtarlamalı flyback dönüştürücü tasarımı ve uygulaması
Design and application of variable frequency soft switching flyback converter
- Tez No: 606227
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ GENÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALI MAMIZADEH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Endüstride yüksek verimlilik ve düşük boyutu nedeniyle anahtarlamalı güç kaynaklarının kullanılması artmıştır. Devre boyutu ve maliyetin önem kazanmasıyla beraber flyback dönüştürücü, anahtarlamalı güç kaynaklarında düşük güç uygulamalarının vazgeçilmezi olmuştur. Flyback dönüştürücüde kullanılan trafonun daha küçük olması, giriş ile çıkış arasında izolasyonu sağlaması, farklı gerilim seviyesinde birden fazla çıkışa olanak sağlaması bu dönüştürücünün popülerliğini artırmıştır. Bu çalışmada, anahtarlamalı güç kaynağı devrelerinden biri olan Flyback dönüştürücünün, darbe genişlik modülasyonunda (PWM) sıklıkla kullanılan doluluk oranı değiştirme yöntemi yerine değişken frekanslı anahtarlama yöntemi kullanılmıştır. Benzetim programında değişken frekanslı PWM üretici bulunmadığından dolayı yeni bir değişken frekanslı PWM üreticisi tasarlanıp kullanılmıştır. Devrenin anahtarlama kayıplarını azaltmak için sıfır akımda anahtarlama yöntemi kullanılarak yumuşak anahtarlama uygulanmıştır. Bu yöntemle ayrıca trafonun kaçak endüktansından kaynaklanan ana anahtar üzerindeki gerilim stresi bastırılmıştır. Benzetim çalışmaları MATLAB/Simulink programında yapılan devrenin deneysel çalışmaları laboratuvar ortamında gerçekleştirilmiştir. Hem benzetim hem de deneysel çalışma için giriş, çıkış, ana anahtar ve trafo sargılarının akım ve gerilim değerleri ölçülmüştür. Benzetim sonuçları ve deneysel sonuçlar karşılaştırılmıştır. Sonuçlardan, benzetim çalışma sonuçlarının ve deneysel çalışma sonuçlarının uyumlu olduğu, önerilen devrenin düşük çıkış gücünde daha kullanılabilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The use of switch mode power supplies has increased in the industry due to its high efficiency and low size. With the increase in circuit size and cost, the flyback converter has become indispensable for low power applications in switch mode power supplies. The transformer used in the flyback converter is smaller, provides isolation between input and output, and allows multiple outputs at different voltage levels, which has increased the popularity of this converter In this study, one of the switching power supply circuits, the Flyback converter uses the variable frequency switching method instead of the duty cycle change method which commonly used in pulse width modulation (PWM). Since there is no variable frequency PWM generator in the simulation program, a new variable frequency PWM generator is designed and used. In order to reduce the switching losses of the circuit, soft switching is applied by using zero current switching method. In addition, the voltage stress on the main switch caused by the leakage inductance of the transformer is suppressed. Simulation studies were performed in MATLAB/Simulink program and experimental studies were carried out in laboratory. Current and voltage values of input, output, main switch and transformer windings were measured for both simulation and experimental study. Simulation results and experimental results were compared. From the results, it was seen that the simulation study results and experimental study results were compatible and the proposed circuit was more usable at low output power.