𝐟(𝐑,𝚽,𝐗) teori
𝐟(𝐑,𝚽,𝐗) theory
  1. Tez No: 807204
  2. Yazar: ERKAN ERASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİS ULU DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, alternatif gravitasyon teorilerinden biri olan 𝑓(𝑅,Φ,𝑋) Teori hakkında genel bilgi verilmiştir. 𝑓(𝑅,Φ,𝑋) Teori kapsamında sırasıyla, Schwarzschild tipi karadelik modeli, konformal küresel simetrik uzay-zamanda akışkan dağılımları, statik olmayan Friedmann-Lemaître-Robertson-Walker (FLRW) evreninde lineer bir 𝑓(𝑅,Φ,𝑋) modeli için akışkan dağılımları, kurtdelikleri ve 𝑓(𝑅,Φ,𝑋) Teorinin enerji koşulları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar ve literatür bilgileri karşılaştırılarak 𝑓(𝑅,Φ,𝑋) Teorinin tutarlılığı ve geçerliliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, general information about 𝑓(𝑅,Φ,𝑋) Theory, which is one of the alternative gravitation theories, is given. Within the scope of 𝑓(𝑅,Φ,𝑋) Theory, Schwarzschild type blackhole model, fluid distributions in conformal spherically symmetric space-time, fluid distributions in non-static Friedmann-Lemaître-Robertson-Walker (FLRW) universe with linear 𝑓(𝑅,Φ,𝑋) model, wormholes and energy conditions of 𝑓(𝑅,Φ,𝑋) theory are investigated. By comparing the results and literature information, consistency and validity of 𝑓(𝑅,Φ,𝑋) theory were discussed.