Adaptive sliding mode control of MIMO coupled tank system
Çok giriş çok çıkışlı bağlantılı tank sisteminin adaptif kayan mod kontrolü
  1. Tez No: 807208
  2. Yazar: ÖZGÜR GEYLANİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezin amacı, sıvı seviye kontrolü için geliştirilen çok girişli çok çıkışlı dörtlü tank sistemi için adaptif bir kayan kipli kontrolör tasarlamaktır. Kayan kipli kontrol, oldukça karmaşık doğrusal olmayan sistemleri kontrol etmek için tasarlanmış güçlü bir kontrol yaklaşımıdır. Kayan kipli kontrol yöntemi, dış etkenlerin ve parametrik belirsizliklerin varlığında etkili bir kontrol tekniğidir. Bu kontrol yöntemi adaptif olabileceği gibi diğer kontrol yöntemleri ile birlikte kullanılarak daha etkili sonuçlar alınabilir. Bu tezde, hem kayan kipli kontrol hem de uyarlamalı kayan kipli kontrol yöntemleri, bağlantılı tank sistemine uygulanmıştır. Kontrolörlerin kararlılığı Lyapunov teoremi ile kanıtlanmıştır. Adaptif kayan kipli kontrol yönteminin çok girişli çok çıkışlı birleştirilmiş tank sistemi için uyarlanması, daha efektif sonuçlar elde etmek için tasarlanan kontrolörün sistem üzerindeki başarısını göstermiştir. Ayrıca önerilen yöntemin bağlantılı tank gibi zorlu karmaşık sistemler için uygunluğu doğrulanmıştır. Her iki yöntem de başarılı sonuçlar elde etmesine rağmen, önerilen adaptif kayan kipli kontrolör geleneksel kayan kipli kontrol yöntemi ile karşılaştırıldığında daha iyi izleme performansı sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to design an adaptive sliding mode controller for a multi input multi output quadruple tank system developed for liquid level control. Sliding mode control is a robust control approach designed to control complex nonlinear systems. The sliding mode control method is an efficient control technique in the presence of external disturbances and parametric uncertainties. This control method offers adaptability and can be combined with other control techniques to achieve enhanced outcomes. In this thesis, both the sliding mode control and adaptive sliding mode control methods are applied to the coupled tank system. The stability of the controllers is mathematically proven using the Lyapunov theorem. The implemantation of the adaptive sliding mode control method for the multi input multi output coupled tank system demonstrates the success of the designed controller in achieving more effective control performans for the system. In addition, the applicability of the proposed method for demanding complex systems such as coupled tanks has been verified. Although both methods achieved successful results, the proposed adaptive sliding mode control method offers better tracking performance compared to the conventional sliding mode method.