Somut olmayan kültürel miras kapsamında halk mutfağı: Konya örneği
Folk cuisine within its intangible cultural heritage: The example of Konya
  1. Tez No: 807246
  2. Yazar: REYYAN ÖZKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER METE TAŞLIOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim Kültür Teşkilatı (UNESCO) tarafından 2003 yılında dünyadaki kültürel miras unsurlarını korumak amacıyla Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kabul edilmiştir. Sözleşmeye taraf olan ülkeler toplumların oluşturduğu kültürel miras unsurları hakkında farkındalık oluşturmaya yönelik çalışmalar yapmıştır. Bu bağlamda sözleşmenin koruma altına aldığı alanlardan biri halk mutfağıdır. Halk mutfağı, toplumun gelenek ve göreneklerinden beslenen büyük bir inceleme alanıdır. Sofra etrafında gelişen âdetler, inanışlar, uygulamalar ve pratikler yemeğin ait olduğu toplum hakkında bilgi vermektedir. Bilginin kuşaktan kuşağa aktarılması yemek sofralarını toplumsal simgelerin taşıyıcısı durumuna dönüştürmektedir. Jan Assmann ve Maurice Halbwachs tarafından sürdürülen bellek çalışmalarında şekillenen yaklaşımlar ışığında Konya düğünlerinde ikram edilen yemeklerin kültürel bellekteki yeri incelenmiştir. Geleneksel tören yemeklerinin aktarımı ve anımsama yoluyla nesiller boyu devamlılığının sağlanması halk mutfağı açısından önemlidir. Bu sebeple çalışmamız kapsamında Kaynak Kişi'lerle yapılan görüşmeler sonucunda kökeni tarihî Türk geleneklerine dayanan tören yemeklerinin değişen boyutları olmasına rağmen bireysel ve toplumsal bellekteki ve günlük pratiklerdeki yerinin korunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Convention on the Protection of Intangible Cultural Heritage was adopted by the United Nations Educational Science and Culture Organization (UNESCO) in 2003 in order to protect the cultural heritage elements of the world. Countries that are party to the convention have worked to raise awareness about cultural heritage elements created by societies. In this context, one of the areas protected by the convention is the public kitchen. Folk cuisine is a major area of study that is fed by the traditions and customs of the society. The customs, beliefs, practices and practices that develop around the table provide information about the society to which the food belongs. The transfer of knowledge from generation to generation turns dining tables into carriers of social symbols. In the light of the approaches shaped by the memory studies carried out by Jan Assmann and Maurice Halbwachs, the place of the dishes served at Konya weddings in cultural memory has been examined. It is important for folk cuisine to ensure the continuity of traditional ceremonial dishes for generations by transferring and remembering. For this reason, as a result of the interviews made with the Source Persons within the scope of our study, it has been determined that the ceremonial dishes, whose origins are based on historical Turkish traditions, have preserved their place in individual and social memory and daily practices, although they have varying dimensions.