Van gölü'nde inci kefali (Alburnus tarichi, (Güldenstädt, 1814)) balığı avcılığında kullanılan multifilament ve monofilament sade uzatma ağlarının seçiciliği
Selectivity of multifilament and monofilament plain gill nets used for pearl mullet (Alburnus tarichi, (Güldenstädt, 1814)) fishing in Lake Van
  1. Tez No: 807245
  2. Yazar: ERCAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM SEZAİ BOZAOĞLU, DOÇ. DR. EKİN AKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma 2022 Eylül ve 2023 Nisan tarihleri arasında Van Gölü'nde gerçekleştirilmiştir. 22, 23 ve 24 mm ağ göz genişliğine sahip monofilament ve multifilament sade uzatma ağları ile 6 grup oluşturulmuştur. Ağlar 8-60 m derinliklere atılmış ve toplamda 45 örnekleme yapılmıştır. Seçicilik parametrelerinin hesaplanmasında SELECT metot kullanılmıştır. Bu model sonuçlarına göre monofilament ağlarda en uygun model Normal Scale model olup, optimum yakalama boyları sırasıyla 22.29, 22.75 ve 23.18 cm olarak saptanmıştır. Multifilament ağlarda ise en uygun model Lognormal model olup, optimum yakalama boyları sırasıyla 21.01, 21.99 ve 22.24 cm olarak tespit edilmiştir. Her iki ağ grubunda da birim çabada yakalanan av verimi en yüksek olduğu ay nisan ayı olup ağırlık olarak en yüksek birim av gücü monofilament sade ağda 83.32kg/100 m/gün, multifilament sade ağda ise 27.83kg/100 m/gün olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma ile Van Gölü'nde sade uzatma ağları ile inci kefali avcılığında en uygun ağ göz genişliğinin 24 mm olması gerektiği bulunmuştur
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Lake Van between September 2022 and April 2023. Six groups were formed with monofilament and multifilament plain gill nets with 22, 23 and 24 mm mesh widths. The nets were laid at depths ranging from 8 to 60 m and a total of 45 samplings were made. The SELECT method was used to calculate the selectivity parameters. The most suitable model in monofilament nets was the Normal Scale model, and the optimum capture lengths were 22.29, 22.75 and 23.18 cm, respectively. In multifilament nets, the most suitable model was the Lognormal model, and the optimum capture lengths were 21.01, 21.99 and 22.24 cm, respectively. In both net groups, the month with the highest catch per unit of effort was april, with values of 83.32 kg/100 m/day in monofilament plain nets and 27.83 kg/100 m/day in multifilament plain nets. Management, measures were suggested for a sustainable fishery. As a result, in this study, it was found that the most suitable mesh size should be 24 mm for pearl mullet fishing with gillnets in Van Lake.