Okul öncesi dönemdeki çocuklar için hazırlanmış resimli çocuk kitaplarının sürdürülebilir kalkınma amaçları açısından incelenmesi
An analysis of illustrated children's books prepared for preschool children in terms of sustainable development goals
  1. Tez No: 807268
  2. Yazar: ZEYNEP GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS GÜNİNDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Okul öncesi çocuklarına yönelik basılan resimli çocuk kitaplarında, United Nations Development Programme-UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) tarafından belirlenen sürdürülebilir kalkınma amaçlarını içerme durumlarını araştırmayı hedefleyen bu çalışmada resimli çocuk kitaplarının doğasını betimlemek için doküman analizi yönteminden yararlanılmıştır. Okul öncesi çocuklarına yönelik basılmış 100 adet resimli çocuk kitabı araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve Hedefleri Formu”kullanılmıştır. İncelenen kitaplar sürdürülebilir kalkınmanın Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen 17 amacı ve bu amaçların altında yer alan 169 hedefe göre analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda incelenen kitapların 42 tanesinde amaçlar ve hedeflerle ilgili bulguya ulaşılmıştır. Bulguya rastlanan 42 kitapta sürdürülebilir kalkınmanın 17 amacından sadece 11 tanesiyle ilgili bulgu bulunurken 6 amaçla ilgili herhangi bir veri elde edilememiştir. 17 Amaç arasından en çok“Karasal Yaşam”ve“Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar”maddeleriyle ilgili bulguya rastlanmıştır. Bu iki maddede ki bulgular ise incelenen 100 kitabın 15 tanesinde yer almaktadır. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları altında 169 hedef bulunmaktadır. Yapılan analizde bu hedeflerden sadece 24 tanesiyle ilgili bulgu elde edilmiştir. 169 hedef arasından en çok“Güvenli ve kapsayıcı yeşil alanlara ve kamusal alanlara erişimin sağlanması”maddesiyle ilgili bulguya ulaşılmıştır. Bu madde incelenen kitapların 15 tanesinde geçmektedir. Çocuklara sürdürülebilir kalkınma amaçlarını kitaplarla kazandırmak için yayınevleri sürdürülebilir kalkınma amaçlarını içeren kitapların basımı konusunda çalışmalar yapabilir. Ebeveynler ve okul öncesi öğretmenleri sürdürülebilir kalkınma amaçları hakkında bilgi edinip, bu içeriklere sahip kitapları satın almayı tercih edebilirler.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the inclusion of sustainable development goals determined by the United Nations Development Programme-UNDP in the illustrated children's books published for preschool children, and the document analysis method was used to describe the nature of illustrated children's books. The sample of the study consisted of 100 children's picture books published for preschool children. The“Sustainable Development Goals and Objectives Form”prepared by the researcher was used as a data collection tool. The books were analyzed according to the 17 Sustainable Development Goals determined by the United Nations and 169 targets under these goals. As a result of this analysis, the goals and targets were found to be available in 42 out of 100 books. Although these 42 books included just 11 out of the 17 goals of sustainable development, no data could be obtained for 6 of the goals. Among the 17 goals, most of the findings were related to“Life on Land”and“Sustainable Cities and Communities”, and these findings were found in 15 out of these 100 books. There are 169 targets under the Sustainable Development Goals. In the analysis, findings were obtained for only 24 of these targets. Among the 169 targets, the item“Ensuring access to safe and inclusive green spaces and public spaces”was found to be the most relevant. This item was mentioned in 15 of the books. In order to teach sustainable development goals to children through books, publishing houses can work on publishing books that touch upon sustainable development goals. Parents and preschool teachers can learn sustainable development goals and prefer to purchase books that include these sustainable development goals.