Türk Medeni Kanununa göre vesayeti gerektiren haller ve vesayet organlarının sorumluluğu
Conditions requiring guardianship and responsibility of guardian according to the Turkish Civil Code
  1. Tez No: 807283
  2. Yazar: SELİN KARAGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF BURHANETTİN KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası (“Anayasa”) m.2 hükmünde; Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, sosyal bir devlet olduğu ifade edilmiştir. Sosyal devletin, sosyal güvenliği sağlama ve koruma yükümlülüğü kapsamında sosyal açıdan zayıf olan kişilere, önleyici ve destekleyici şekilde gereken yardımları ve imkanları teminat altına alan müesseselerin yaratılmasını sağlaması gerekmektedir. Sosyal devlet ilkesinin medeni hukuka yansımalarından biri olan vesayet müessesesi ile velayet altında bulunmayan küçüklerin ve kanunda sayılan hallerden herhangi biriyle kısıtlanmış ancak velayet altına alınmamış erginlerin şahsi ve maddi menfaatleri devlet eliyle koruma altına alınmaktadır. Kısıtlı ve küçüğün tüm hukuki işlemleri, vesayet makamının ve denetim makamının gözetimi ve denetimi altında gerçekleştirilmektedir. Ayrıca vesayet altında bulunan kişi vasi, kayyım veya yasal danışman tarafından temsil edilmektedir. Vasi, kayyım ve yasal danışmanın vesayet görevini ifa ederken vesayet altındaki kişiye zarar vermeleri halinde, sorumlulukları söz konusu olmaktadır. Vasi, kayyım ve yasal danışman tarafından karşılanamayan bir zararın olması halinde ise, Devlet'in sorumluluğuna gidilmektedir. Ayrıca vesayet daireleri tarafından vesayet altındaki kişinin zarara uğramasına sebebiyet verilmesi halinde de tazminat davaları, Devlet'e karşı açılmaktadır. Çalışmamızda Türk Medeni Kanunu'nun sistematiğine bağlı kalınarak birinci bölümde vesayet kavramı, vesayetin hukuki niteliği ve vesayet organlarına yer verildikten sonra vesayeti gerektiren durumlar detaylı şekilde ele alınacaktır. İkinci bölümde ise, vesayet organlarının sorumluluğu, sorumluluğun hukuki niteliği ve şartları üzerinde durulacaktır. Ayrıca vesayet organlarının sorumluluğu kapsamında açılabilecek tazminat ve rücu davasına yer verilerek tez konusu bütünlük içinde ele alınmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The Constitution of the Republic of Turkey No. 2709 (“Constitution”) provides Article 2; It has been stated that the Republic of Turkey is a social state. The social state should ensure the creation of institutions that guarantee the necessary assistance and opportunities in a preventive and supportive way to the socially weak people within the scope of the obligation to provide and protect social security. With the institution of guardianship, which is one of the reflections of the social state principle on civil law, the personal and material interests of the minors who are not under custody and the adults who are restricted by any of the situations listed in the law but are not placed under custody are protected by the state. All legal transactions of the restricted and minor are carried out under the supervision and control of the guardianship and supervisory authorities. In addition, the person under guardianship is represented by a guardian, trustee, or legal advisor. In the event that the guardian, trustee, and legal advisor cause harm to the person under guardianship while performing their guardianship duties, they have responsibilities. In the case of harm that cannot be covered by the guardian, trustee, and legal advisor, the State is liable. In addition, if the guardianship offices cause harm to the person under guardianship, compensation cases are filed against the State. In our study, following the structure of the Turkish Civil Code, the concept of guardianship, the legal nature of guardianship, and guardianship bodies will be discussed in detail in the first part. In the second part, the responsibility of the guardianship bodies, the legal nature, and the conditions of the burden will be discussed. In addition, the subject of the thesis will be tried to be dealt with in its entirety by giving place to the compensation and recourse lawsuit that can be opened within the scope of the responsibility of the guardianship bodies.