Türk Medeni Kanununa göre koruma amacıyla özgürlüğün kısıtlanması
Restriction of freedom with the purpose of guardianship according to Turkish Civil Code
  1. Tez No: 781743
  2. Yazar: FATMA HİLAL AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI MERT DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Koruma amacıyla özgürlüğün kısıtlanması kurumu Türk Medeni Kanunu'nun 432-437 maddeleri arasında düzenlenmiştir. TMK m. 432'ye göre,“Akıl hastalığı, akıl zayıflığı, alkol veya uyuşturucu Madde bağımlılığı, ağır tehlike arz eden bulaşıcı hastalık veya serserilik sebeplerinden biriyle toplum için tehlike oluşturan her ergin kişi, kişisel korunmasının başka şekilde sağlanamaması hâlinde, tedavisi, eğitimi veya ıslahı için elverişli bir kuruma yerleştirilir veya alıkonulabilir. Görevlerini yaparlarken bu sebeplerden birinin varlığını öğrenen kamu görevlileri, bu durumu hemen yetkili vesayet makamına bildirmek zorundadırlar.”Koruma amacıyla özgürlüğün kısıtlanması kurumunun amacı, kişinin kişisel korunmasını sağlamaktır. Bu kurum, kişinin bağımsızlığını ve kendi sorumluluğunu yeniden üstlenebilmesini sağlamayı amaçlar. Kısıtlama sebepleri 432. maddede tek tek sayılmıştır. Belirtilen sebepler dışında bir kişinin özgürlüğü koruma amacıyla da olsa kısıtlanamayacaktır. Tezimin amacı, vesayet hukuku bakımından yeni bir kurum olan koruma amacıyla özgürlüğün kısıtlanması kurumunun değerlendirilmesidir. Bu kapsamda koruma amacıyla özgürlüğü kısıtlanacak kişi, özgürlüğün kısıtlanması için aranan şartlar, özgürlüğün kısıtlanmasının hukuksal sonucu ve kısıtlama kararı verilmesinde uygulanacak usul kurallarından bahsedilecektir. Bu konunun seçilme nedeni, bazı konularda doktrinde farklı görüşlerin bulunmasıdır. Farklı görüşlerin söz konusu olduğu konulardan biri, kaynak kanun olan İsviçre Medeni Kanunu'nun 397a maddesi ile TMK 432. madde hükmü arasında önemli farklar bulunmasıdır. TMK m. 432'de, ergin bir kimsenin maddede sayılan sebeplerden birisi ile ancak toplum için tehlike oluşturması halinde koruma amacıyla özgürlüğünün kısıtlanabileceği belirtilmektedir. Fakat ZGB Art. 397a'da böyle bir şart yoktur. TMK m. 432'de bulunan“ağır bulaşıcı hastalık”ve“serserilik”gibi sebepler de ZGB Art. 397a'da yer almamaktadır. Çalışmamızda bu ve bunun gibi konular ile ilgili, doktrin ve uygulama da göz önünde bulundurularak bir değerlendirme yapılacaktır. Araştırmamızda doktrinden, bu konu ile ilgili yazılmış makalelerden ve yargı kararlarından faydalanılacaktır. Bu çalışma ile mevcut olan problemlere çözüm getirmek ve yeni fikirler ortaya konularak bilime katkıda bulunmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of restriction of freedom with the purpose of guardianship is mentioned between the articles of 432-437 of Turkish Civil Code. According to TCC article 432,“Any individual posing a threat to the community due to a mental illness, mental weakness, alcohol or drug addiction or infectious disease with grave danger or vagrancy could be detained or placed in a suitable institution with curing, education or rehabilitation purposes if personal protection cannot be maintained in any other way. Public officials who come to know one of the aforementioned reasons during their duties must immediately notify the competent guardianship authority.”The aim of restriction of freedom concept is to ensure personal protection. The idea is to help restore freedom and responsibility of the individual. Each and every one of the restriction causes is mentioned in article 432. Except for the causes mentioned, no individual could be restricted, even if it is for the sake of protection. The aim of my thesis is to evaluate the restriction of freedom which is a fairly new concept in terms of guardianship legislation. The person to be restricted of his freedom, the conditions sought for restriction, the legal consequences of such restrictions and codes of practice to be applied for such restrictions will be mentioned in this study. The subject is chosen because there are different opinions on some matters in teachings. One of the matters of such opinion differences is that there are significant discrepancies between the TCC article 432 and the source law The Swiss Civil Code artic 397a. According to TCC article 432, freedom of an adult could only be restricted if danger to community via causes lined up in the article is in question. But, there is no such condition in ZGB Art. 397a. It also does not contain causes of“infectious disease”or“vagrancy”. In this study, it is aimed to make an evaluation around such matters keeping teachings and practices in mind. This study will make use of relevant teachings, articles written around the subject and rulings. Our approach will focus on offering solutions to problems and bringing new ideas forward to help contribute to science.