Dar anlamda vesayeti gerektiren haller ve vesayet altına almanın işlem ehliyeti bakımından sonuçları
Cases for legal guardianship in the narrow sense and the consequences of legal guardianship on the capaticy to make transactions
  1. Tez No: 451498
  2. Yazar: ASLI AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN ÇETİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Vesayet, velâyetin yokluğunda onun yerini tutan ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda sınırlı sayıda düzenlenen kısıtlama sebeplerinin varlığı hâlinde uygulama bulan, özü itibariyle kamusal nitelik taşıyan bir koruma kurumudur. Bu teşkilatlanmanın işleyişinde özel bir yer tutan vasi ise, koruma altına alınan kimse bakımından oldukça kapsamlı bir görev üstlenmiştir. Vesayeti gerektiren hâllerin söz konusu olmasıyla, hakkında vesayet altına alma kararı verilen küçük veya kısıtlı bundan böyle vesayet hükümlerine tâbi olacağından, bu durum medeni haklarını kullanma ehliyetinde büyük bir değişikliğe de yol açacaktır. Buna göre vesayet altına alınan küçük veya kısıtlı, artık kendi başına hukuki işlemlerde bulunamayacak ve kendisini yükümlülük altına sokamayacaktır. Bununla birlikte onun halen Türk Medeni Kanununda belirtilen özel hâllerde, kural olarak ayırt etme gücüne sahip olması şartıyla, vasinin yasal temsil yetkisi uyarınca onun onayına bağlı olan veya olmayan bir takım hukuki işlemlerde bulunma ve kararlar vererek haklarını kullanma serbestisi vardır. Nitekim çalışmamızda da hangi şartlarda küçük veya kısıtlının hâlen işlem yapma serbestisinin bulunduğuna açıklık getirilerek bu alanda önemli tespitlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Legal guardianship, is a legal protection institution with public nature which takes place in the absence of parental rights and applied exclusively in the cases described in the Turkish Civil Code no. 4721. In order this institution to function properly, guardians have a very important role provided by the wide scope of duties towards the minors/seniors under protection. When a case for legal guardianship arises, the minor or senior who is put under legal guardianship by the court's order will be subject to its provisions and his/her capacity will differ greatly in the field of exercise of civil rights. Consequently, the the minor or the incapacitated senior -namely the ward- will no more be able to execute legal transactions on his/her own and obligate himself/herself through transactions. Nevertheless, particular provisions of the Turkish Civil Code still allows the ward that is capable of judgement in principle, to perform some legal transactions or make legal decisions with or without the consent of their guardian. This research appoints under which circumstances the ward can or can not exercise his/her civil rights and spots the important issues in the this field.