Bazı hastalıkların ensidansı ile kan grupları arasındaki ilişkiler ve yaşama süresine etkileri
  1. Tez No: 80729
  2. Yazar: REMZİ ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
- 57 - O Z E T Toplam 3006 vakanın kan grubu ve geçirdikleri hastalıklar incelendi. Bu vakaların kan, gruplarına göre dağılımı sayı ve oran olarak tespit edildi. Ayrıca 60 yaşın altındakilerle, UstUndekilerde, 75 yaşın altındakilerle, UstUndekilerde görUlen kan grupları sayı ve oran olarak belirlendi. 3006 vakada -3747 hastalık saptandı. Vaka sayısı 5* i geçmeyen hastalıklar değerlendirmece katılmadığından hastalık sayısı 3675'e dUştU. Bu hastalıkların kan gruplarına göre dağılımı sayı ve oran olarak belirlendi. Tablo ve grafiklerle gösterildi. Uzuı yaşamla kan grupları arasındaki ilişki ve hastal üfclarla kan grupları arasındaki ilişki araştırıldı. Toplanan veriler istatistik bakımdan değerlemdirildi, bulgular literatür bulgularıyla mukayese edilerek tartışması yapıldı. TUrkiye'de bizim bulduğumuz kan.grupları sayı ve oran şöyledir : A grubu 1290 (5642.9), 0 grubu 1028 (#34.2), B grubu 484 (#16.1). AB grubu 204 (#6.8) dir. Buna göref A ve AB gruplarında 60 yaşın Us t Ünde artma, 0 grubunda 75 yaşın üstünde artma, B grubunda ise her iki yaş diliminde diğer gruplara nazaran azalma saptandı. Hastalıklarla kan grupları arasındaki ilişki ise: A grubunda; taşlı kolesistit, kolesistit, koledok taşı, apandisit, sezaryen endikasy onu, meme tümörü, inguinal herni, romatizma, ileus, miyom uteri,. metro raj i, hemorroid, diabetes mellitüs, nefroütyazis, batın tümörü, histerektomi endikasyonu, mekanik ikter, Urogenital tümör, angiopati, romatizmal kalp hastalığı, derraoidal sakral kist, astım bronşiale, doğum sonu kanaması, lenf oma, umblikal herni, senli katarakt, pankreas başı tümörü, diskal herni, pnömotoraks vakaları fazla bulunmuş tur.- 58 - B grubunda; travma ve yaralanma, gastrointestinal sistem tümörü, ileus, metroraji, k ajestif kalp yetmezliği, prostat hipertrofisi, travma- tik fraktür, mide ulcusuna bağlı perforasyon, hemorroid, gastrektomi endi- kasyonu, nefrolityazis, kronik iskemik kalp hastalığı, aplastik anemi, Urogenital tUmör, angiopati, perianal fistül, splenektomi endikasyonu, doğum sonu kanaması, plasenta anomalisi, boyun tlimörü, pankreas başı tUmörU rekto-^sistosel, multipl miyelomu, pnömotoraks, trombopeni vakaları fazla- bulunmuştur. AB grubunda; apendisit, sezaryen endikasyonu, gastrointestinal sistem tümörü, hipokrom anemi, meme tiimörU, romatizma, prostat hipertrofisi mide ulcusuna bağlı perforasyon, over kisti, gastrit, portal hipertansiyona lösemi, prolapsus uteri, aplastik anemi, splenektomi endikasyonu, ektopik gebelik, miyokard infarkttisü, plasenta anomalisi, rekt) -sistosel, multipl miyeloma vakaları fazla bulunmuştur. 0 grubunda; infeksiyon hastalıkları, gastrointestinal sistem kana ması, hipertiroidi ve guatr, ulcus duo de ni ve ulcus ventriküli, sezaryen endikasyonu, travma ve. jcaralanma, miyom uteri, abortus, konjestif kalp yetmezliği, prostat hipertrofisi, travmatik f raktiir, mide ulcusuna bağlı perforasyon, pilar stenozu, hemorroid, gastrit, gastrektomi endikasyonu, diabetes mellitüs, hipertansiyon, kronik iskemik kalp hastalığı, histerek- tomi endikasyonu, hemipleji, karaciğer tümörü, mekanilk ikter, aplastik anemi, angiopati, romatizmal kalp hastalığı, perianal fistül, astım bronşiale, eklampsi ve preeklampsi, miyokard infarktüasU, değişik tipte sinir krizleri, boyun tümörü, epistaksis, trombopeni vakaları fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-5 9- SUMMARY The relationship between the blood groups and the diseases were studied. in 3006 patients, and the number and ratio of diseases of each group were recorded. On the other hand, the distribution of the blood groups under and over 60, and 75 was also determined. 3747 diseases were recorded in 3006 patients, but then decreased to 3675, since the diseases from which less than 5 patients suffer were not considered. The results were shown on tables and diagrams. The relationship between blood groups and life time, and blood groups and the diseases were examined. As a conclusion, the results were summarized statistically, compared and discussed with literature. The number and ratio of the blood groups found in Turkey, by the study, are as follows; group A 1290 (#42.9), group 0 1028 (#34.2), group B 484 (#16.1), group AB 204 (#6.8). As a result of the study; an increase in blood groups of A and AB over 60, and 4 n. group 0 over 75; and a relative decrease in the group B in comparison with the other groups was found. The relationship between the blood groups and the diseases according to our results are as follows; In blood group A; the oommonest diseases are; Cholelithiasis, Acute Cholecystitis, Choledocholithiasis, Acute Appendicitis, Cesarean indications, Breast tumors, Inguinal heraie, Rheumatic disorders, Myoma Uteri, Uterine hemorrhage, Hemorrhoids, Diabetes Mellitus, Urinary caleuli, Intraabdominal tumors, Hystereotomy^ indicatLOB, Mechanical icters, Urogenital tumors, Angiopathies, Rheumatic valvular heart diseases, Dermoid sacral cysts, Asthma bronohiale, Postparttan hemorrhage, Lenf oma, Umblical hemie, Cenil cataract, Pancreas head tumors, Discal hernie, Pneumothorax. In blood group B; the oommonest diseases are; Trauma and Injuries, Gastrointestinal system tumors, Ileus, Uterine hemorrhage, Congestive heart failure, Prostat hypertrophy, Tuaumatio fracture, Perforation due to stomach ulcers, Hemorrhoids, Gastrectomy indications, Urinary calculi, Myocardial ischemic disordes, Aplastics anemia, Urogenit* tumors, Angiopathies, Perianal fistul, Splenectomy indicaticms,- 60 Postpartum hemorrhage, placenta anomalies, Neck tumors, Tumors of the pancreas head, Eeotosistocele, Multigl myeloma, Pneumothorax, Trombocytopenia. In blood group AB; the commonest diseases are; Acute Appendicitis Cesarean indications, Gastrointestinal System tumors, Hypochrom anemia, Breast tumors, Rheumatic disorders, Prostat hypertrophy, Perforation due to stomach uloers, Overian oysts, Gastritis, Portal hypertension, Leukemia, Prolapsus uteri, Aplastic anemia» Splenectomy indications, Ectopic pregnancy, Miyocardial infarotion, Placenta anomalies, Rectosistooele, Multipl myeloma. In blood group 0; the commonest diseases are; Infectious diseases Upper Gastrointestinal system bleeding, Hyperthyroidism and Goiter, Ulcus duodeni and Ulcus ventriculi, Cesarean indications, Trauma and Injuries, Myoma uteri, Abortion, Congestive heart failure, Prostat hypertrophy, Traumatic fracture, Perforation due to stomach ulcers, Pyloric stenosis, Hemorrhoids» Gastritis, Gastrectomy indications, Diabetes Mellitus, Hypertension, Myocardial ischemic disorders, Hysterectomy indications, Hemiplegia, Liver tumors, Mechanical icters, Aplastic anemia, Angiopathies, Rheumatic valvuler diseases, Perianal fistul, Asthma bronchiale, Preeclampsia and eclampsia, My o ca*d infarctia Various type of neurotic illness, fleck tumors, Eplstaxis, Thrombooyto? penia.