Expectations and experiences of English teacher-trainees on their cooperating teachers during the teaching practice process
Öğretmen adaylarının staj öğretmenlerinden İngilizce öğretmenliği stajı sürecinde beklentileri ve deneyimleri
  1. Tez No: 807293
  2. Yazar: SELMAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Staj öğretmeni ve öğretmen adaylarının ilişkisi, öğretmenlik uygulaması prosedürünün en önemli yönlerinden biridir. Ek olarak, öğretmen adaylarının staj yaptıkları öğretmenlerden beklentileri, süreç hakkında bilgi verebilir. Yükseköğretim Kurulu'na göre staj öğretmenlerin İngilizce öğretmenlik stajı sürecinde belirli resmi görev ve sorumlulukları vardır. Buna göre staj yapan öğretmenler, öğretmen adaylarının faaliyetleri hakkında önerilerde bulunmak; faaliyetleri yönlendirmek, izlemek, değerlendirmek, öğretmen adaylarının gelişimini izlemek ve bu doğrultuda onlara rehberlik etmektir. Ancak staj öğretmenin bu sorumlulukları ne ölçüde tamamladığı tartışmalıdır. Ayrıca öğretmen adaylarının stajlarında bu görevleri bekleyip beklemedikleri de sorgulanabilir. Bu çalışmada öğretmen adaylarının staj sürecinden beklentileri ve deneyimleri üzerinde çalışılmıştır. Spesifik olarak, öğretmen adaylarının genel öğretim yeterlikleri, 21. yüzyıl becerileri ve mentorluk becerileri gibi yönlerden beklentileri vurgulanır. Öğretmen adaylarının beklenti ve deneyimlerinin tüm yönlerini kapsayacak şekilde karma araştırma tasarımı kullanılarak araştırıldı. Uygulama öncesi ve sonrası çevrimiçi anketler ile öğretmen adaylarının beklenti ve deneyimleri anlaşılmıştır. Ayrıca, çevrimiçi anketlere eklenen görüşmeler ve açık uçlu sorulardan öğretmen adayları için ideal staj öğretmeni anlaşılmıştır. Toplanan nicel veriler, Google Office uygulamaları ile betimsel analizler yapılarak sadeleştirilmektedir. Öğretmen adaylarının görüşlerinin benzerliklerini ve farklılıklarını vurgulamak için nitel veriler için içerik analizi kullanılmıştır. Mevcut bulgulara göre öğretmen adaylarının geribildirime, samimiyete, öğrencilere karşı enerjik ve kibar olmaya, öğretmen adaylarına meslektaş gibi davranmaya, yansıtmaya, kariyer kararlarında rehberlik etmeye vb. ihtiyaçları vardır. Eylem ve davranışların çoğu gerçekçi olmasa da duygusal destekleyici eylemlerdir. politika belgelerinde belirtilmemiştir. Öğretmen adaylarının beklenti ve deneyimleri nicel olarak incelendiğinde, öğretmen adaylarını geleceğin meslektaşları olarak görme ve erişilebilirlik beklentilerinin karşılandığı ve okul ortamının tanıtılmasının beklenenden daha az olduğu açıktır. 21. yüzyıl becerileri, genel öğretim yetkinlikleri ve rehberlik uygulamalarını içeren staj yapan öğretmenlerin diğer görevleri, beklenenden biraz daha düşüktür. Sertifika kriterlerinin iyileştirilmesi, sertifika prosedürü ve staj yapan öğretmenlerin rolleri ve görevleri konusunda eğitilmesi gibi öneriler, öğretmen adayları ile ilişkileri geliştirmek için önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The cooperating teacher and teacher-trainee relationship is one of the most crucial sides of the teaching practice procedure. Additionally, expectations of teacher-trainees from their cooperating teacher may offer insightful interpretations. According to the Higher Education Council cooperating teachers have certain official duties and responsibilities in the EFL teacher practicum process. Accordingly, cooperating teachers have duties, such as making suggestions about TTs' activities; guide, monitor, evaluate activities, monitor teacher-trainees development and guide them accordingly. However, to what extent these responsibilities are facilitated by cooperating teacher is questionable. Furthermore, whether teacher-trainees expect official duties from their cooperating teachers can also be questioned. In this study, teacher-trainees expectations and experiences from the practicum process is worked upon. Specifically, teacher-trainees expectations from aspects such as general teaching competencies, 21st century skills, and mentoring skills are highlighted. Mixed research design is used to cover all aspects of teacher-trainees' expectations and experiences. Convenience sampling was used in the study and 58 teacher-trainee who studied at Burdur Mehmet Akif Ersoy university participated in the study. Through online surveys that were facilitated before and after the practicum, expectations and experiences of teacher-trainees was comprehended. Furthermore, ideal cooperating teacher for teacher-trainees was implied from interviews and open-ended questions that are added to online surveys. Collected quantitative data is analysed through descriptive analysis via Google Office Suit applications. Content analysis was used for qualitative data to highlight similarities and differences of teacher-trainees opinions. According to the findings, teacher-trainees expect feedback, sincerity, being energetic and polite to students, behaving TTs as a colleague, reflection, guidance in career decisions, etc. Although most of the acts and behaviours are not unrealistic, emotional supportive acts are not mentioned in policy documents. When expectations and experiences of teacher-trainees are analysed quantitatively it is clear that seeing TTs as future colleagues and accessibility expectations are met and introducing the school environment responsibility is less than expected. Other duties of cooperating teachers that include 21st century skills, general teaching competencies, and mentoring practices are slightly lower than expected. Suggestions like improving certificate criteria, the certification procedure, and educating cooperating teachers regarding their roles and duties have been suggested to enhance the relationship with their teacher-trainees