Gümrük beyannamesinin akıllı sözleşme aracılığı ile düzenlenmesi üzerine bir uygulama
An application on the regulation of customs declaration through smart contract
- Tez No: 807303
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMET GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gümrük İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Gelişen teknoloji, günümüzde yaşamın neredeyse her alanını etkileyen bir faktördür. Teknolojik gelişmeler meydana gelirken dönemin teknik yöntemlerine yönelik değişimleri de beraberinde getirmektedir. Son yılların yenilikçi teknolojik yaklaşımı olarak anılan blok zinciri teknolojisi de bu gelişmelerden biridir. Blok zinciri, internet ağı üzerinde yer alan düğümler aracılığıyla işlemlerin gerçekleştirildiği, bu işlemlere ait verilerin şifrelenmiş algoritmalar ile dağıtık veri tabanlarında depolandığı ve veri bloklarının art arda eklenerek oluşturduğu zincir dizisidir. Günümüzde, gümrük işlemleri sırasında kullanılan gümrük beyannamesine ait veriler, merkezi veri tabanlarında depolanmaktadır. Bu durum, veriler üzerinde değişiklik veya usulsüzlük yapılmasına ya da bu verilerin kötü niyetli kişi veya grupların siber saldırılarına açık hale gelmesine neden olmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, gümrük işlemleri sırasında kullanılan gümrük beyannamesinin, akıllı sözleşme aracılığı ile düzenlenmesi üzerine blok zinciri tabanlı bir internet uygulaması geliştirmektir. Çalışma bu yönüyle, teorik bilgi sunma amacıyla birlikte literatürdeki uygulama boşluğunu doldurmayı hedeflemiştir. Bu nedenle çalışmada, yazılım geliştirme yöntemlerinden prototip model tasarımı yöntemi kullanılmıştır. İthalat gümrük beyannamesinin üzerinde yer alan başlıklardan bir veri şablonu oluşturulmuştur. Bu şablon, Ethereum blok zinciri ağı üzerinde Remix arayüzü kullanılarak bir akıllı sözleşme oluşturmak için kullanılmıştır. Solidity programlama dilinde kodlanan akıllı sözleşme, SciMatic Hybrid Blockchain ağına aktarılarak“Gümrük”uygulaması geliştirilmiştir. Gümrük beyannamesinde yer aldığı varsayılan gerçek olmayan veriler, Gümrük uygulaması ile düzenlenerek blok zinciri ağı üzerinde yer alan düğümler aracılığıyla onaylandıktan sonra dağıtık veri tabanlarında şifreli olarak depolanmıştır. Sonuç olarak, blok zinciri tabanlı Gümrük uygulaması ile beyanname üzerinde yer alan veriler, hızlı, güvenli, şeffaf ve güvenilir bir şekilde transfer edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Advancing technology is a factor influencing almost every aspect of life today. While these technological developments have been occurring, they also bring along changes related to time honored production processes. Blockchain technology, which has been referred to as an innovative technological approach in recent years, is one of these developments. Blockchain is a series of chain formed by adding data blocks in sequence, where transactions are carried out through nodes on the internet network, and the data related to the transactions are stored in distributed databases using encrypted algorithms. In the present day, the data belonging to the customs declaration used during customs procedures are stored in centralized databases. This can lead to the possibility of alterations or irregularities being made to the data, or the data becoming vulnerable to cyber-attacks from malicious individuals or groups. In this context, the aim of the study was to develop a blockchain-based web application that utilizes smart contracts for the regulation of customs declarations used during customs procedures. The current study, from this aspect, aimed at filling the gap in practical application in the literature, alongside the goal of providing theoretical knowledge. To achieve this aim, the prototype model design, a software development method, was adopted in this study. A data template was created from the headings on the import customs declaration. This template was used to create a smart contract on the Ethereum blockchain network using the Remix interface. The“Gümrük”application was developed by transferring the smart contract, coded in the Solidity programming language, to the SciMatic Hybrid Blockchain. The smart contract, coded in the Solidity programming language, was transferred to the SciMatic Hybrid Blockchain network and the“Gümrük”application was developed. The fictitious data assumed to be present in the customs declaration were stored cryptically in distributed databases, after being arranged by“Gümrük”application and verified by the nodes on the blockchain network. As a result, with the blockchain-based“Gümrük”, the data were transferred in a fast, secure, transparent, and reliable way.