Afet sosyolojisinde sosyal sermayenin güven boyutunun incelenmesi: 2020 İzmir depremi örneği
Examining the confidence dimension of social capital in disaster sociology: The example of the 2020 İzmir earthquake
- Tez No: 807305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE GÖKALP YILMAZ, PROF. DR. HATİCE HİCRET ÖZKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma 2020 yılı Ekim ayında İzmir deprem bölgesinde yaşayanların yardımlaşma faaliyetlerine katılma durumunu sosyal sermayenin güven boyutu çerçevesinde ele alarak incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda sosyal sermayenin güven boyutunun önemini vurgulayan yaklaşım temel alınmıştır. Afet sonrasında kişilerin sosyal sermayesinin güven boyutu yardımlaşma ve dayanışma faaliyetlerine katılma durumuna etki etmektedir ve çalışmanın temel noktasını oluşturmaktadır. 2020 İzmir Depremi sonrasında deprem bölgesinde yaşayan kişilerin yardımlaşma faaliyetlerine katılma durumu sosyal sermayenin güven boyutuna etkisini ortaya koymaktır. 2020 yılı Ekim ayında İzmir deprem bölgesinde yaşayanların sosyal sermayenin güven boyutunun yardımlaşma faaliyetlerine katılıma etkisinin incelendiği alan çalışmasında elde edilen veriler yoluyla analiz edilmiştir. Bu bağlamda bu çalışmada ilk olarak afet sosyolojisi, sosyal sermaye, yardımlaşma ve dayanışma, güven teorileri tartışılmış ve detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yardımlaşma ve dayanışma bölümünde klasik sosyoloji kuramcılarından olan Emile Durkheim'ın dayanışma kavramına yer verilerek detaylandırılmıştır. İkinci bölümde ise araştırmanın metodolojik sınırları belirlenmiştir. Üçüncü bölümde ise araştırmanın verileri analiz edilerek araştırma bulguları sonucunda 2020 İzmir Depreminde yardımlaşma faaliyetlerine katılım bağımlı değişken olarak yer alıp, sosyal sermayenin güven boyutu ve demografik bilgiler bağımsız değişkeni oluşturmuştur. Araştırma bu çerçevede oluşturulmuş ve Lojistik Regresyon modeli kullanılarak araştırma bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the participation of the people living in the Izmir earthquake zone in cooperation activities in October 2020, within the framework of the trust dimension of social capital. For this purpose, the approach emphasizing the importance of the trust dimension of social capital was taken as the basis. The trust dimension of people's social capital after the disaster affects their participation in cooperation and solidarity activities and constitutes the main point of the study. After the 2020 Izmir Earthquake, the participation of people living in the earthquake area in cooperation activities is to reveal the effect of social capital on the trust dimension. It was analyzed through the data obtained in the field study in which the effect of the trust dimension of the social capital of those living in the Izmir earthquake zone in October 2020 on participation in cooperation activities was examined. In this context, in this study, disaster sociology, social capital, cooperation and solidarity, trust theories were discussed and examined in detail. In the section of cooperation and solidarity, the concept of solidarity of Emile Durkheim, one of the classical sociology theorists, is given and detailed. In the second part, the methodological limits of the research were determined. In the third part, the data of the research was analyzed and as a result of the research findings, participation in the cooperation activities in the 2020 Izmir Earthquake was included as the dependent variable, and the trust dimension of social capital and demographic information formed the independent variable. The research was created within this framework and the research findings were reached by using the Logistic Regression model.