Değerler eğitiminde öğrencilere örnek bir model 'Hz. Muhammed'
An example model for students in values education 'Hz. Mohammed'
  1. Tez No: 807314
  2. Yazar: KÜBRA YAKUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Günümüzde değerler eğitimi çeşitli alanlarda insanların ilgisini çekmekte ve bundan dolayı konuya farklı açılardan yaklaşan çeşitli çalışmalar ortaya koyulmaktadır. Yapılan araştırmalara bakıldığında, cahiliye dönemindeki bir takım çirkin ve kötü alışkanlıklardan kurtulan insanların, evrensel değerleri edindiği İslâm toplumunun inşasında kullanılan Kur'an ve sünnetin ortaya koymuş olduğu ilkelerin irdelendiği çalışmaların yeterince olmadığı görülmüştür. Oysa Kur'ân-ı Kerim ve insanlığa örnek bir model olan Hz. Muhammed (s.a.v), bu alanda zengin içeriğiyle araştırmacılara büyük katkı sunmaktadır ve bu yüzden de araştırılması gerekmektedir. Öte yandan, Hz. Peygamber (s.a.v)'in güzel ahlâkının örnek alınması ve O'nun yaşadığı gibi yaşamaya çalışmak, insanların dünyada ve âhirette huzurlu, onurlu ve mutlu bir hayat yaşayabilmeleri için gereklidir. Bundan dolayı bu çalışmada O'nun insanlığa sunduğu örnek hayatını, -özellikle değerler eğitimi ile ilgilenen eğitimcilerin faydalanması için- evrensel ahlâki değerler açısından aktarmaya çalıştık. İlk bölümde değerler ve değerler eğitimi üzerinde durduk. Ardından İslâm dininde değerler ve değerler eğitimini inceledik. İkinci bölümde de Hz. Muhammed (s.a.v)'in örnekliğinde, Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlemiş olduğu öğretim programlarındaki kök değerleri, Kur'an-ı Kerim ve hadisler çerçevesinde inceleyerek ayrıntılı bir şekilde açıklamaya çalıştık. Böylece değerler eğitimi üzerinde çalışan akademisyenlere, eğitimcilere, öğrencilere ve bu alanla ilgilenen herkesin istifade edebileceği bir çalışma ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
Today, values education have been attracting people's attention in various fields, and therefore, various studies approaching the subject from different angles have been being presented. Looking at the studies, it has been seen that there are not enough studies examining the principles of the Qur'an and Sunnah, which were used in the construction of the Islamic society, in which people who got rid of some immoral habits in the period of ignorance acquired universal values. Whereas the Qur'an and Mohammad (s.a.v), who is an exemplary model for humanity, have been making a great contribution to researchers with its rich content in this field, and therefore it has been being needed to be researched. On the other hand, imitating the good morals of Hz. Mohammad and trying to live as he lived are necessary for people to live a peaceful, honorable and happy life in this world and in the hereafter. Therefore, in this study, we tried to convey his exemplary life, which he presented to humanity, in terms of universal moral values, especially for the benefit of educators who are interested in values education. In the first part, we focused on values and values education. Then, we examined values and values education in the religion of Islam. In the second part, we tried to explain in detail the root values in the curricula determined by the Ministry of National Education, in the example of Hz. Mohammad, by examining them within the framework of the Qur'an and hadiths. Thus, we tried to put forward a study that can be used by academicians, educators, students and everyone who is interested in this field.