Oyun temelli öğretimin öğrencilerin kavramsal anlamalarına ve fen tutumlarına etkisi: Elektrik yükleri, elektriklenme ve elektrik yüklü cisimler konuları
The effects of game-based teaching on students' conceptual understanding and science attitudes: Electric loads, electricity and electric charged objects topics
  1. Tez No: 807322
  2. Yazar: BETÜL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ŞAHİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul 8. sınıf“Elektrik Yükleri ve Elektrik Enerjisi”ünitesinde yer alan“elektrik yükleri ve elektriklenme”ile“elektrik yüklü cisimler”konularında geliştirilen Oyun Temelli Öğrenme (OTÖ) etkinliklerinin öğrencilerin kavramsal anlamalarına, fen tutumlarına etkisini ve araştırmada uygulanan OTÖ etkinlikleri hakkında öğrenci görüşlerini belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubu Konya ili Beyşehir ilçesinde bir ortaokulda öğrenim gören toplam 23 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma yönteme göre yürütülmüştür. OTÖ etkinlikleri 5E öğretim modeline dayalı olarak geliştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak iki aşamalı elektrik yükleri, elektriklenme ve elektrik yüklü cisimler kavram testi (EKAT), kavramlar hakkında mülakat (KHM), fene yönelik tutum ölçeği (FYTÖ) ve öğrencilerin OTÖ etkinlikleri hakkındaki görüşlerini belirlemek için görüşme formu kullanılmıştır. İki aşamalı EKAT verileri Wilcoxon İşaretli-Sıralar testi ile, FYTÖ verileri MANOVA ile, KHM verileri betimsel olarak ve görüşme formu verileri ise içeriksel olarak çözümlenmiştir. Çalışmada OTÖ etkinliklerinin öğrencilerin kavramsal anlamalarına ve fene yönelik tutumlarına olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Görüşme formundan elde edilen bulgulara göre ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin genel itibariyle OTÖ etkinlikleri hakkında olumlu görüşlere sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of Game-Based Learning (GBL) activities developed on“electrical charges and electrification”and“electrically charged objects”in the 8th grade middle school“Electric Charges and Electrical Energy”unit on the students' conceptual understanding, science attitudes and the students' opinions about the GBL activities applied in the research. The study group of the research consists of 23 students studying in a middle school in Beyşehir, Konya. The study was carried out according to the mixed method in which quantitative and qualitative methods were used together. GBL activities were developed based on the 5E teaching model. As a data collection tool, electric charges, electrification and electrically charged objects two-tier concept test (ECT), interview about concepts (IC), attitude towards science scale (ASS) and interview form were used to determine students' views on GBL activities. Two-tier ECT data were analyzed with Wilcoxon Signed-Ranks test, the ASS data were analyzed with MANOVA, IC data were analyzed descriptively and interview form data were analyzed contextually. In the study, it was determined that GBL activities positively affected students' conceptual understanding and attitudes towards science. According to the findings obtained from the interview form, it was concluded that middle school 8th grade students generally had positive opinions about GBL activities.