İlköğretim matematik öğretmeni adaylarının teknoloji kullanma düzeyleri ve uzaktan eğitim sürecine karşı tutumları arasındaki ilişki
The relationship between primary education mathematics teacher's technology use levels and their attitudues to the distance education process
- Tez No: 807320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN BERRİN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı pandemi sürecinde ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının teknoloji kullanma düzeyleri ile uzaktan eğitime karşı tutumlarının belirlenmesi ve bunlar arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımında deneysel olmayan tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Giresun Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve Trabzon Üniversitesinde öğrenim gören 507 ilköğretim matematik öğretmeni adayları ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak;“Pandemi sürecinde uzaktan eğitim ortamlarının kullanımına ilişkin tutum ölçeği (UETÖ)”ve“Teknoloji kullanım düzeyi ölçeği (TKDÖ)”kullanılmıştır. Veriler; betimsel istatistik, bağımsız örneklemler için t testi, tek yönlü ANOVA analizi, Kruskal Wallis testi ve Spearman Sıra Farkları Korelasyon analizi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda öğretmen adaylarının teknoloji kullanma düzeylerinin orta derecede olduğu belirlenmiştir. Öğretmen adaylarını TKDÖ puanlarının cinsiyet değişkeni üzerinde anlamlı bir farklılık oluşmazken sınıf değişkeni üzerinde anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. UETÖ puanlarının cinsiyet ve sınıf değişkeni üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığı belirlenmiştir. Matematik öğretmeni adaylarının teknoloji kullanma düzeyleri ile pandemi sürecinde uzaktan eğitim ortamlarının kullanımı arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Bu ilişkiye göre öğretmen adaylarının teknoloji kullanma düzeyleri artıkça uzaktan eğitime olan tutumlarında aynı yönde artacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to identify the techonology usage levels of math teachers in elementary school and attitudes towards the distance education and to find out the relationships between them. The research has been carried out in 2021-2022 academic year together with the 507 candidates of elementary math teachers studying at Giresun University, Atatürk University and Trabzon University.“Attitude scale about the usage of distance education environments (UETÖ)”which consists of sub-dimensions; competence, motivation, utility, efficiency and pleasure and“the scale of techonology usage level (TKDÖ)”are used as a data collection tool. The data has been analyzed by SPSS 26.0 packaged software. The unpaired t test, one-way analysis of variance(ANOVA), Kruskal Wallis test and Spierman rank-difference correlation are used to analyze the data. It is concluded that the techonology usage level of the teacher candidates are intermediate. While there are not any significant differences of TKDÖ points on the gender variable, there are significant differences on the class variable. There are also not any significant differences of UETÖ points on the gender and class variables. It is clear that there is a meaningful relationship between the techonology usage level of teacher candidates and the usage of distance education environments during the pandemic period. It is concluded that the more techonology usage level of the teacher candidates increases, the more attitudes towards the distance education increase.