Münir Nureddin Selçuk'un gazel icrâcılığı
Gazel performance of Münir Nureddin Selçuk
- Tez No: 807323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE EMSAL AKSIN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ses Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Ses Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu çalışmada, Münir Nureddin Selçuk'un Klâsik Türk Mûsikîsi Gazel formunda icrâ ettiği eserler konu alınmış ve erişebilinen bütün Gazelleri; makam, form, süsleme teknikleri ve mânâ prozodisi yönünden analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin Klâsik Türk Mûsikîsi ses eğitiminde kullanılabilmesi ve Gazel icrâcılığıyla ilgili bireylere katkı sağlaması amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde; Klâsik Türk Mûsikîsi'nin işitsel icrâ verilerinin önemine ve içeriklerine, Gazel formu hakkında genel bilgilere, Münir Nureddin Selçuk'un kısaca mûsikî eğitimine, sanat hayatına ve Gazel icrâcılığı açısından taşıdığı öneme yer verilmiştir. İkinci bölümde; Selçuk'a âit erişebildiğimiz bütün Gazel icrâlarının dijital ortamda dikte edilen notaları; form, makam, süsleme teknikleri ve mânâ prozodisi yönünden analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise bulgulardan elde edilen veriler doğrultusunda, tespitlere ve önerilere ulaşılmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada; Münir Nureddin Selçuk'un icrâ ettiği Gazellerde standart bir form yapısının bulunmadığı, makam uygulamalarında belirli bir seyir düzeninin olduğu, icrâ sırasında kullanılan mordan, tril gibi süsleme elemanlarının ortak amaçlar için kullanıldığı ve bazı Gazellerde mânâ prozodisinin varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Gazels performed by Münir Nureddin Selçuk in Classical Turkish Music have been subjected and all accesible Gazels have analyzed from the point of makam, form, ornaments and prosody of meaning. The obtained data has been aimed to be used in in vocal education and to contribute to individuals interested in Classical Turkish Music Gazels performance. In the first part of the study; the importance and contents of the vocal performance data of Classical Turkish Music, general information about the Gazel form, Münir Nureddin Selçuk's art life and his importance in terms of Gazel performance have included. In the second part; the notes of all accesible Gazels of Selçuk dictated in computer environment have analyzed in points of form, maqam, ornaments and meaning prosody. In the third part, determinations were reached in line with the data obtained from the findings. As a result, in this study; it has been determined that there is not a standard form structure in the Gazels performed by Münir Nureddin Selçuk, that there is a certain melodic progression in makam usage, that ornamental elements such as mordant and trill used during performance are used for common purposes and that there is a prosody of meaning in some Gazels.