Meral Uğurlu'nun sanat yaşamı ve Evcâra Makamında seslendirdiği eserlerin yorum bakımından analizi
Analysis of Meral Uğurlu's art life and the works she sang i̇n Evcâra Maqam terms of i̇nterpretation
  1. Tez No: 752057
  2. Yazar: SEMEN KARLIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. EROL DERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Osmanlı Dönemi'nden günümüze uzanan Türk Musikisi geleneği nazari, ameli, fikri ve serencamı değerlendirildiğinde; teknolojik gelişmeler başta olmak üzere yeni akımların, yeni arayışların ve musikide yeni tarzların ortaya çıkması hususunda ''Cumhuriyet'' özel bir anlam arz etmektedir. Cumhuriyet öncesi dönemde başlayıp, cumhuriyetle devam eden sosyo-politik, sosyo-kültürel değişimler ve nihayetinde devrimler ele alındığında toplumsal yapı ile birlikte sanata bakış ve algılayışta da değişimler kaçınılmaz olmuştur. Gramofon ve taş plaklar vasıtasıyla Cumhuriyet dönemine taşınan kültürel miras; makam müziğini, sazlı ve sözlü icra geleneğini ve çeşitli formları kapsamaktadır. Geleneksel makam müziğini; bilhassa saz müziğindeki solo icraları ile 'taksim' kavramını ortaya çıkaran ve bize ilk duyuran kıymetli sanatkâr Tanburi Cemil Bey iken, sözlü müzik intikalini Münir Nureddin Selçuk ve Safiye Ayla gibi emsalsiz sanatkârların sürdürdüğü bilinmektedir. O zamanki adıyla '' Türkiye Radyoları''nda yaygınlaşan müzik yayınlarının ehil yöneticisi olan Mesud Cemil Bey eliyle gerçekleştirilen Klasik Türk Müziği icralarını muhafaza ederken, şahsi üslubu ile bu icraların gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde intikalini sağlayan Meral Uğurlu emsalsiz bir konumdadır. Bilindiği üzere, Türk Sanat Müziği adıyla müzik sanatımızın popüler ürünlerini icra ederek daha kolay yoldan tanınıp şöhret olma popülizmine yönelmeden icra yapan sanatkârlar oldukça azınlıktadır. İşaret ettiğimiz hususlar bağlamında; bu çalışmamızda, geleneksel müziğimizin klasik, neo-klasik, romantik ve çağdaş dönem repertuarının klasik formda olan en güzide eserlerine öncelik verilmiştir. Geniş repertuara sahip olduğu ve eserleri dil kurallarına en uygun biçimde icra ettiği, makam ve perde anlayışında çok özenli olduğu genel kabul gören Meral Uğurlu'nun, sanat yaşamı, eğitimi ve icracılığı anlatılmıştır. Bundan başka; onun sanata bakışını, repertuvar seçimindeki özenini, icralarındaki yüksek seviyeyi, icra üslubunu ve diğer bazı hususiyetlerini sergileyiş biçimleri aktarılmaktadır. Bu çalışmada, Sanatkarımızın Evcara makamında seslendirmiş olduğu bir klasik takım ve şarkılardan oluşmak üzere belirlenen altı eser icrasının incelenmesi ve analizleri ile genelde; müzikte üslup-tavır kavramları, özelde ise Meral Uğurlu'nun icralarından hareketle, eser yorumlama, üslup özellikleri, makam ve perde hassasiyeti, duygu ifade eden nüans ve süslemeler eserlerin gerektirdiği metronom- gider gibi unsurlar ele alınmıştır. Cumhuriyet Dönemi icra üsluplarındaki farklılaşmalar, Klasik Türk musikisi adıyla, eski icraların aksine sadelik ve nüanslar yoluyla ortaya çıkmıştır. Nitekim bu farklılaşmaların günümüzdeki eser icra ediş biçimlerinin de temelini oluşturduğu ileri sürülmektedir. Bu bağlamda sanatkârın; büyük formda eserler başta olmak üzere icralarında gerek perde hassasiyeti gerekse tüm nüans incelikleri dikkate aldığı bilinmektedir. Bu çalışmanın, Türk sanat müziği denilen dönemin daha popüler musikisine yönelmeden klasik eserleri kurallarına uygun biçimde icra ettiği düşünülen Meral Uğurlu'nun kendi dönemi içerisinde sanata bakışı, ele alışı ve sergileyişi bakımından literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
When the theoretical, practical, intellectual and consequence of the Turkish Music tradition from the Ottoman Period to the present is evaluated;“Republic”has a special meaning regarding the emergence of new trends, new searches and new styles in music, especially technological developments. Considering the socio- political, socio-cultural changes and ultimately revolutions that started in the Pre- Republic period and continued with the Republic, changes were inevitable in the view and perception of art along with the social structure.Cultural heritage carried to the Republican period through gramophone and stone plaques involves makam music, instrumental and oral traditional performing, and various forms.It is known that while Tanburi Cemil Bey was the first to reveal the concept of 'taksim' with his solo performances of instrumental music in the traditional makam, the succession of oral music was continued by unique artists such as Münir Nureddin Selçuk and Safiye Ayla. While preserving Classical Turkish Music performances performed by Mesud Cemil Bey, who was the competent manager of the music broadcasts that became widespread in Turkey Radios' at that time, Meral Uğurlu, who ensured that these performances were passed on to future generations in a healthy way with her own style, has a unique position. As it is known, the artists who perform the popular products of our musical art under the name of Turkish Art Music without turning it into the trend of becoming famous more easily are in a quite minority.In the context of the points that we pointed out; in this our study, priority was given to the most distinguished works which are in the classical form of classical, neo-classical, romantic, and contemporary period repertoire of our traditional music.The attention is being drawn to artistic life, education and performance of Meral Uğurlu who is generally accepted as having a wide repertoire, performing her works in the most appropriate way within the rules of language, and is very attentive in his understanding of makam and pitches. Further, her perspective of art, attention in choosing the repertoire, the high level of her performance, performance style, and her ways of displaying some other characteristics are explained. With the examination and analysis of six works determined from a classical set and songs performed by our artist in Evcara makam, in general; the concepts of style-conduct in music, in particular, with reference to the performances of Meral Uğurlu, elements such as interpretation of the work, style features, makam and pitch sensitivities, nuances and decorations that express emotion, metronome required by her works were discussed.The differentiations in the performance styles of the Republic Period have emerged, with the name of Classical Turkish music, through simplicity and nuances, contrary to the old performances. As a matter of fact, it is claimed that these differentiations form the basis of today's work performance styles, too.In this context, it is known that the artist takes into account both the pitch sensitivity and all the subtleties of nuance in his performances, large form works being in the first place.In addition, it is thought that Meral Uğurlu, who is claimed to have performed the most appropriate way applying the rules of classical works without turning to the more popular music of the period called Turkish art music, will contribute to the literature in terms of her perspective, approach and exhibition of art in her own period.