Akut koroner sendromlu hastalarda homosistein düzeyi ile grace skorlaması arasındaki korelasyonun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 807330
  2. Yazar: ASLIHAN ÇALIM
  3. Danışmanlar: UZMAN FATİH BORLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç:Akut Koroner Sendromlu hastalar heterojen bir populasyon olup,erken ve geç dönem komplikasyonları,prognozları birbirinden çok farklıdır.Erken dönemde risk sınıflaması tedavi stratejilerini geliştirmek açısından önemlidir.GRACE risk skoru rutin pratikte kullanımı tercih edilen bir modeldir.Koroner Arter Hastalığının gelişimi ile artmış homosistein seviyeleri arasındaki ilişki bilinmektedir ve kardiyovasküler hastalıklar için tanımlanan klasik risk faktörlerinden bağımsız bir risk faktörüdür. Materyal-Metod:Çalışmaya Aralık 2008-Mart 2010 tarihleri arasında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan 140 olgu NonST MI ve 51 olgu ST elevasyonlu MI olmak üzere toplam 191 hasta çalışma kapsamına alındı.Homosistein ölçümü:Homosistein,immulite 2000 cihazında kemiluminesans yöntemiyle kompetitif immunoassay prensibi kullanılarak,DPC firmasına ait kit ile çalışıldı.Üretici firmanın referans aralık,erişkin erkek ve kadınlarda 5-15 Mmol/L'dir.GRACE risk skorunda daha önce tanımlandığı üzere yaş,kalp hızı,sistolik kan basıncı,serum kreatinin düzeyi,Killip sınıfı,başvuruda kardiyak arrest,artmış kardiyak enzimler ve ST segment depresyonuna göre hastalar düşük,orta,yüksek olmak üzere üç risk grubuna ayrıldı.Akut Koroner Sendromlu hastalarda Homosistein düzeyinin GRACE risk skoru ile ilişkisi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Patients with Acute Coronary Syndrome (ACS) constitute a heterogeneous population, and their early and late complications as well as prognoses vary significantly. Risk stratification in the early phase is important for the development of treatment strategies. The GRACE risk score is a preferred model for routine clinical use. The relationship between elevated homocysteine levels and the development of Coronary Artery Disease is known, and it is an independent risk factor for cardiovascular diseases beyond the classical risk factors defined for them. Materials and Methods: A total of 191 patients were included in the study, comprising 140 cases with Non-ST Segment Myocardial Infarction (NonST MI) and 51 cases with ST elevation myocardial infarction (STEMI), who were admitted to the Coronary Intensive Care Unit of Şişli Etfal Training and Research Hospital between December 2008 and March 2010. Homocysteine measurement was performed using the competitive immunoassay principle with the chemiluminescence method on the immulite 2000 device, using a kit from DPC company. The manufacturer's reference range for adult males and females is 5-15 mmol/L. According to the previously defined parameters in the GRACE risk score, including age, heart rate, systolic blood pressure, serum creatinine level, Killip class, cardiac arrest at admission, increased cardiac enzymes, and ST segment depression, patients were categorized into three risk groups: low, moderate, and high. Results: In the NonST MI group of our study, there is a weak but statistically significant positive correlation between homocysteine levels and the GRACE risk score (p < 0.05). In the STEMI group, however, there is no statistically significant relationship between homocysteine levels and the GRACE risk score (p > 0.005). When considering all cases, a weak but statistically significant positive correlation between homocysteine levels and the GRACE risk score is observed (p < 0.05). Conclusion: Homocysteine is an independent risk factor for cardiovascular diseases beyond the classical risk factors. Therefore, we believe that routine assessment of plasma homocysteine levels should be considered in the evaluation of atherosclerotic coronary artery disease risk factors.