Adli amaçlı mezar açma (feth-i kabir) işlemlerine antropolojik yaklaşım
Anthropological approach to forensic exhumations
- Tez No: 807331
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL HÜLYA YÜKSELOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Antropoloji, Forensic Medicine, Anthropology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Feth-i kabir, mezarlıklarda defnedilmiş ölülerin, ölüm sebep ve şekilleri hakkında bir şüphe oluşması gibi adli, miras, nesep tayini veya sigorta işlemleri gibi hukuksal veya cenazenin nakli için soruşturma aşamasında savcılık, kovuşturma aşamasında mahkemeler tarafından karar verilerek mezarın açılması, ölünün incelenmesi ve örnek alınması işlemidir. Feth-i kabir konusunda farklı yazılı kaynaklarda yer alan bilgileri ve mevzuatı tek başlık altında bir araya getirmek ve bu alanda çalışanlar için kanıta dayalı bir derleme oluşturmak amacıyla yapılan bu araştırmada feth-i kabir bütün yönleri ile ele alınmıştır. Değerlendirme sonuçları, kurumlar ve bu alanda çalışmak isteyecek bilim insanları için özellikle eğitim materyali eksikliği, mezar açma tekniklerinin standardizasyonu, kullanılacak ekipman setlerinin ve inceleme için uygun kapalı alanların standart bir şekilde temini, mezarlıkta ortaya çıkan tıbbi atıkların bertarafı, iş güvenliği, feth-i kabir sürecini kayıt altına alacak standart formların ve prosedürlerin oluşturulması gibi konularda yeniden değerlendirme ve düzenlemeler için fırsatlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Exhumation of a grave is the process of conquering the grave and removal of a deceased body for investigation and collecting laboratory specimens for evidence upon the judicial decision of the prosecutor during the investigation or of the court during the prosecution phase, when there are reasonable suspicions of about the cause or manner of death or legal issues such as insurance, legacy or lineage. This literature review is an evidence-based compilation covering knowledge and information on numerous aspects of exhumation available in various sources including legislation with the intent of presenting a comprehensive review to be used by those working in this field. The results obtained by this research, provides reassessment and improvement opportunities for the institutions and for those working in the field in particular on the scarcity of training material, the need to standardise the techniques of opening a grave, the arrangement of uninterrupted provision of standardised personal protective equipment and instruments, the need for standardised indoor facilities for investigation in remote areas, disposal procedures of biohazardous materials in graveyards after use, occupational health, standardised forms for recording the entire exhumation process.