Plevral efüzyonlarda neopterin seviyesinin tüberküloz plörezi ayırıcı tanısındaki yeri
Place of neopteri̇n level i̇n the di̇fferenti̇al di̇aognosi̇s of tuberculosi̇s pleuri̇sy
- Tez No: 807338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN HAZAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Heybeliada Sanatoryumu Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tüberkülozun bir tipi olan tüberküloz plörezi birçok hastalık ile karıştırılabilir. Bu çalışma tüberküloz plörezide plevral sıvıda neopterin düzeylerini değerlendirmek amacı ile oluşturulmuştur. Yöntem. Toplam 57 hasta (30 tüberküloz plörezi, 17 malign plevral efüzyon ve 10 konjestif kalp yetmezliği olgusu) çalışmaya alındı. Neopterin düzeylerinin ölçümü enzimimmünoassay yöntemi ve Trinity-Biotech XL tam otomatik ELISA kit aleti ve neopterin IBL kiti ile gerçekleştirildi. Bulgular. Tüberküloza bağlı oluşan plevral sıvıdaki neopterin düzeyi malignite ve konjestif kalp yetmezliğine bağlı olanlarınkine göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p0,05). Sonuçlar. Tüberküloz plörezi malignite ve konjestif kalp yetmezliğine bağlı plevral sıvılara göre daha fazla neopterin düzeyine sahiptir. Plevral sıvıda neopterin ölçümünün tüberküloz tanısında kullanılması olasıdır.
Özet (Çeviri)
Tuberculous pleurisy, a form of tuberculosis, may be confused with many other diseases. This study was designed to assess the diagnostic value of pleural fluid neopterin levels in tuberculous pleurisy. Methods. Total 57 patients (30 patients with tuberculosis pleurisy, 17 cases with malignant pleural effusion, 10 cases of pleural effusion due to congestive heart failure) were studied. The measurement of neopterin levels was conducted by the enzymeimmunassay method and Trinity-Biotech XL fully automatic ELISA kit device and neopterin IBL kit. Results. The neopterin levels in pleural fluid due to tuberculosis were significantly higher than that of both malignancy and congestive heart failure (p0.05). Conclusions. Tuberculous pleurisy increases neopterin levels of pleural fluid as compared with pleural fluid related to malignancy and congestive heart failure. It is thought that neopterin level in the pleural fluid may be used in the diagnosis of tuberculosis.