Yeni bir işbirliği biçimi olarak platformlar ve dijital dönüşümle etkileşimi: Platformlar üzerine bir alan araştırması
Platforms as a new form of cooperation and interaction with digital transformation: A field research on platforms
  1. Tez No: 807340
  2. Yazar: ŞEYMA ÇİSEM KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATİLLA ARICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
İşbirliği, insanoğlunun varoluşundan bu yana süregelmiş olan ve hayatını devam ettirebilmesi adına başka insanlarla oluşturduğu sinerjik bir bağdır. Bu bağlamda yeni bir işbirliği biçimi olan platformlar araştırılarak dijital dönüşüm ile etkileşimi incelenmiş ve Nadir Kitap platformuna üye olan 238 sahaf ile bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS15 programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, işbirliği ölçeği, platform ölçeği ve dijitalleşme ölçeği ayrı ayrı incelenmiş olup sonuçlar değerlendirilmiştir. Nadir Kitap Platformuna üye olan sahafların cevaplarına göre oluşturulan analizlerde sonuçların olumlu/pozitif olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cooperation is a synergistic bond that has been ongoing since the existence of human beings and created with other people in order to survive. In this context, platforms, which are a new form of cooperation, investigate and examine their interaction with digital transformation and a survey was conducted with 238 sahaf who are members of the Nadir Kitap platform. The data obtained were analyzed with SPSS15 program. As a result of the analysis, the cooperation scale, platform scale and digitalization scale were examined separately and the results were evaluated. It has been observed that the results were positive/positive in the analyzes created according to the answers of the Sahafs who are members of the Nadir Kitap Platform.