Velilerin 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarından beklentileri ve memnuniyet düzeyleri üzerine bir araştırma (Trabzon ili örneği)
Expectations and satisfaction levels of parents from Quran courses for the 4-6 age group (Example of Trabzon province)
  1. Tez No: 807361
  2. Yazar: EMİNE İSAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACİ YUSUF ACUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bireyin kişiliğinin ve karakterinin ilk adımının atıldığı okul öncesi, bireyin gelecek hayatını da şekillendirmektedir. Velilerin en önemli sorumluluklarından biri bu dönemde çocukları için iyi bir eğitim kurumu seçmektir. Bu seçim, hem çocuğa sunulan eğitimin kalitesini belirlemesi hem de ailelerin ihtiyaç ve beklentilerini karşılaması yönüyle önem arz etmektedir. 2011 yılında Kur'an kurslarında eğitim öğretim faaliyetlerine katılabilmek için yaş sınırlamasının kaldırılmasıyla birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, istek üzerine ve okul öncesi dönemdeki çocuklarında din eğitimi alabilmeleri için 4-6 yaş grubu Kur'an kursları öğretim programını hazırlanmıştır. 2014-2015 eğitim-öğretim yılında tüm ülke genelinde, gerekli şartları sağlayan kurslarda belirlenen kriterlere sahip öğreticiler tarafından uygulamaya koyulmuştur. Böylelikle 4-6 yaş grubu Kur'an kursları okul öncesi eğitim kurumları arasında yerini almıştır. Araştırma karma yöntem desenine göre hazırlanmıştır. Çalışmanın amacı 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarına çocuklarını gönderen velilerin bu kurslardan beklentilerini ve memnuniyet düzeylerini ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini Trabzon ilinde çocuklarını 4-6 yaş grubu Kur'an kursuna gönderen 339 veli oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, velilerle görüşmeler yapıldıktan sonra bu araştırma için hazırlanan anket ile toplanmıştır. Ankette velilerin demografik özelliklerini de kapsayan 8 bölüm yer almaktadır. Bu bölümler; Velilerin eğitim-öğretime yönelik görüşleri, kurs ortamı ve iletişim, uygulamanın amaçlarına yönelik değerlendirmeler, kursa gönderme nedeni, kurs eğitiminden beklentiler, kursta etkinlik ve verimliliği artırmak için önerilerdir. Elde edilen veriler frekans ve yüzde dağılımlarına göre yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre velilerin 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarından beklentisi çocuklarına dini bilgiler ve Kur'an-ı Kerim eğitimi vermesi, akademik ve ahlaki beceriler kazandırması, çocuğun tüm gelişim alanlarının desteklenerek çocuğu ilkokula hazırlaması ve çocuğun sosyalleşmesidir. Velilerin kurslarda verilen Kur'an-ı Kerim ve dini bilgiler eğitimi, öğreticilerle iletişim, kurs ortamı ve temizliğinden memnun oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The preschool period, in which the personality and character of the individual are laid and shaped, also effects the future life of the individual. One of the most important responsibilities of parents during this period is to choose a good educational institution for their children. This choice is important both in terms of determining the quality of education offered to the child and meeting the needs and expectations of families. In 2011, the decision imposing age restrictions on attending Qur'an courses was abolished. Upon request and in order for pre-school children to receive religious education, the Religious Affairs Presidency has prepared the Qur'an courses curriculum for the 4-6 age group. In the 2014-2015 academic year, it was put into practice across the country, in courses that meet the necessary conditions, with instructors meeting the specified criteria. Thus, Qur'an courses for the 4-6 age group have taken their place among pre-school education institutions. The research was prepared according to the mixed method. The aim of our study is to reveal the expectations and satisfaction levels of parents who send their children to Qur'an courses for the 4-6 age group. The sample group of the research consists of 339 parents who send their children to the Qur'an course in the 4-6 age group in Trabzon. The data of the research were collected with the questionnaire prepared for this research after interviews with the parents. There are 8 sections in the questionnaire, including the demographic characteristics of the parents. These sections are; Parents' views on education, course environment and communication, evaluations for the purposes of the application, the reason for sending to the course, expectations from the course training, suggestions to increase the effectiveness and efficiency in the course. Obtained data were interpreted according to frequency and percentage distributions. According to the results of the research, the expectation of the parents from the Qur'an Courses for the 4-6 age group is to provide their children with religious knowledge and Quran education, to gain academic and moral skills, to prepare the child for primary school by supporting all developmental areas of the child, and to socialize the child. It was determined that the parents were satisfied with the Qur'an Karim and religious knowledge education given in the courses, communication with the instructors, the course environment and the cleanliness of the course.