Essays on Fair Division and Social Choice
Adil paylaşım ve sosyal seçim üzerine makaleler
  1. Tez No: 807408
  2. Yazar: SİNAN ERTEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HERVE MOULİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Rice University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Doktora tezimde, belirsizlik altında sosyal seçim ve adil paylaşım problemlerini inceledim. İlk bölümde, bireylerin durumla bağlantılı tüketim paketleri ile donatıldığı hallerde refah eşitliğini kesinlik denkliği formunda tanımlayarak, bu sıralamayı etkinlik, eşitlik ve monotonluk aksiyomlarıyla karakterize ettim. İkinci bölümde, durumla bağlantılı talepler alanında paylaşım problemine yönelik orantılı kuralların iki doğal uzantısını tanımladım ve bu iki kuralın karakterizasyonunu, avantaj sağlamayan yeniden tahsis özelliğini kullanarak geliştirdim. Bu aksiyoma göre, hiçbir birey grubu, taleplerini kendi aralarında yeniden tahsis ederek avantaj sağlayamaz; bu prensip durumlar ve bireyler arasında tanımlanıp, literatürdeki bazı standart aksiyomlarla birleştirilmiştir. Son olarak, üçüncü bölümde, kararlı sosyal seçim eşleme sınıfını ele alıyor ve seçim oyunlarının kuvvetli Nash denge sonuçlarını Condorcet ilkesinin bir genellemesi şeklinde karakterize ediyorum.
Özet (Çeviri)
In my dissertation, I studied Social Choice and Fair Division problems under uncertainty. In the first chapter, I defined welfare egalitarianism in the form of certainty equivalence where the individuals are endowed with state contingent consumption bundles and provided an axiomatic characterization of this ordering by efficiency, equity and monotonicity axioms. In the second chapter, I introduced two natural extensions of the proportional rules on the rationing problem with state contingent claims and provided the characterization of those two rules by No Advantageous Reallocation, i.e. no group of agents can benefit from reallocating their claims amongst each other, which is defined across states or individuals, combined with some standard axioms in the literature. And finally in the last chapter, I consider a class of resolute social choice correspondences and characterize the strong Nash equilibrium outcomes of their voting games in terms of a generalization of the Condorcet principle.