Insight to mothers' experiences regarding their own and their children's emotion regulation difficulties: A qualitative study in Turkey
Annelerin duygu regülasyonu zorlukları: Türkiye'de niteliksel bir çalışma
  1. Tez No: 807412
  2. Yazar: ESRA İŞÇİMENLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MAÇKALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Duygu düzenleme; çocukların sosyal-duygusal gelişiminin çok önemli bir aşamasıdır. Ebeveynlerin çocuklarının duygu regülasyonlarının gelişimi üzerindeki rolü çokça araştırılan bir konu olmakla beraber; annelerin yaşadığı duygu düzenleme zorlukları hakkında sınırlı sayıda niteliksel araştırma bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, duygu düzenleme sorunları yaşayan annelerin, çocuklarının duygu düzenleme becerilerinin gelişimine en iyi şekilde katkı sağlayabilmesi için nelere ihtiyacı olduklarını ve çocukları ile olan ilişkilerinde bu zorlukları nasıl deneyimlediklerini anlayabilmektir. Bu çalışma için çocuğu 3, 4 veya 5 yaşında olan 10 anne ile görüşmeler yapılmıştır. Katılımcıların ortalama yaşı 38 ve ortalama evlilik süresi 10 yıldır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler, yüzyüze ve çevrimiçi platformlar aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Tematik analize dayalı olarak, a) annelerin duygularını düzenleyebilme becerisini etkileyen faktörler, b) çocuğun duygu regülasyonun gelişiminde ebeveyninin rolü, ve c) daha iyi bir ebeveyn olabilmek için gerekli kaynaklar ve ihtiyaçlar isimli üç ana tema belirlenmiştir. Bulgular, annelerin, kendi büyüdüğü ailede kullanılan duygu düzenleme stratejilerinden bazılarını, kendi çocuklarını yetiştirirken tekrarladığını göstermiştir. Diğer bir yandan, bulgular annelerin ailelerinden öğrendikleri işlevsel olmayan duygu düzenleme stratejilerini, destek alırlarlarsa ve yeterli farkındalık seviyesine ulaşırlar ise tekrarlamayabildiklerini de göstermiştir. Bu araştırmanın çocuklarına duygu regülasyonu öğretmeye çalışan ve bunda zorlanan anneleri desteklemeye yönelik“Duygu Koçluğu”programlarının içeriğine katkıda bulunması beklenmektedir. Bulgular mevcut alanyazın bağlamında tartışılmış, çalışmanın sınırlılıkları ve sonraki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Emotion regulation is a very important milestone in children's development. Despite the growing number of research on parent's role in children's emotion regulation development, there is very limited qualitative research that explores mothers' experiences with emotion regulation difficulties while fostering their children's emotion regulation development. In the present study, the main aim is to understand the parenting experience of mothers, explore how mothers learned ER strategies as they grow up and how they manage to deal with negative emotions while parenting. 10 mothers whose children are between the ages of 3-4-5 were recruited for the present study. The median age of the participants was 38 and the median duration of marriages was 10 years. Semi-structured interviews were conducted with each participant individually through both online platforms and face to face interviews. Based on the thematic analysis of the interviews, three main themes were identified, namely a) factors affecting emotion regulation skills of mothers, b) the parental role in children's emotion regulation development, and c) the resources and needs for better parenting. The findings of the study demonstrated that the participants repeat at least one of the emotion regulation strategies that their parents have used while parenting their own children. On the other hand, the findings also showed that participants was able to use different techniques if they receive support in order to change their own dysfunctional way of dealing with emotions. Additionally, the findings of the study demonstrated that mothers can benefit from a potential emotion coaching program for parents. Discussions of the findings in relation to the existing literature, limitations and suggestions for further studies are presented.