Evlat kaybı yaşamış annelerin kaybettikleri çocuklarıyla süregiden bağ deneyimlerinin ve geride kalan çocuklarıyla ilişkilerinin yorumlayıcı fenomenolojik analiz ile incelenmesi
An ınterpretative phenomenological analysis of the bereaved mothers' continuing bond experiences with their deceased child and relationship with their surviving children
- Tez No: 949406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT İŞIKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bir ebeveyn için en yıkıcı deneyimlerden biri olarak görülebilecek olan evladını kaybetme deneyimi ebeveynin kendi yasını yaşarken diğer yandan geride kalan çocuklar varsa bunlarla olan ilişkinin sürdürülmesi sürecini de içermektedir. Ebeveyn bu süreçte hem kaybettiği hem de geride kalan evladıyla ilişkisini farklı şekillerde deneyimleyebilir. Mevcut çalışma ile evladını kaybetmiş annelerin yas süreçlerini, geride kalan çocukları ile ilişkilerini ve ölen çocuklarıyla ilişkilerini sürdürme deneyimlerini derinlemesine incelemek amaçlanmıştır. Yas sürecinin ve anne-çocuk ilişkisinin öznelliğinin bu çalışma için önemli olması sebebiyle nitel bir yaklaşım olan Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda 6 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler yapılarak, görüşmeler analiz edilmiştir. Sonuçta“Yasın labirentinde yolculuk: Annelerin kayıp deneyimi”,“Yitirilenin ardından: Geride kalan çocukla annelik deneyimi”ve“Kaybedilen çocuğa dair zihinsel temsiller üzerinden bağı sürdürme deneyimi”olmak üzere üç ana tema ve bunların alt temaları belirlenmiştir. Bulgular mevcut kayıp ve yas literatürü doğrultusunda tartışılmıştır. Ebeveynlerin yas yaşantıları ile kaybettikleri ve geride kalan çocuklarıyla ilişkilerine dair elde edilen bulguların literatüre katkı sunması ve klinik uygulamalara ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The death of a child is considered one of the most devastating experiences for a parent. It involves both the grieving process of the parents and the continuation of the relationship with any surviving children. During this process, parents may experience their relationship with both the lost and surviving children in different ways. The present study aims to explore in depth the grief processes of mothers who have lost a child, their relationships with their surviving children, and their experiences of maintaining a bond with the deceased child. Given the importance of subjectivity in the grief process and the parent-child relationship, the Interpretative Phenomenological Analysis (IPA), a qualitative approach, was used. In-depth interviews were conducted with six participants, and the interviews were analyzed accordingly. As a result, three main themes were identified:“Journey through the labyrinth of grief: Mothers' Experiences of Loss,”“Maternal Experiences with the Surviving Child After the Loss,”and“Maintaining the Bond through Mental Representations of the Deceased Child”. The results were discussed in relation to the existing literature on grief and loss. The results are expected to contribute to the literature on parental grief and provide valuable insights for clinical practice regarding parents' maintain with both their deceased and surviving children.