Search for particles beyond the standard model with boosted object tagging using razor variables
Razor değişiklikleri kullanarak ittirilmiş nesne etiketleme ile standart model ötesi parçacıkların araştırılması
  1. Tez No: 807428
  2. Yazar: FATMA BORAN DÖLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KAYIŞ TOPAKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tezde özellikle hadronik ve leptonik son durumlarında yüksek oranda ittirilmiş üst kuark veya W/Z/Higgs bozonları bulunan süpersimetrik olaylar kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Analizde, BHÇ üzerinde bulunan CMS deneyi tarafından alınan ve kütle merkezi enerjisi 13 TeV olan proton-proton çarpışma verileri kullanılmıştır. Bu veri 139 fb −1 toplam ışınlığa karşılık gelmektedir. Araştırmada ittirilmiş top kuark veya W/Z/Higgs bozunlarının leptonik ve hadronik bozunma modlarına benzeyen tüm olaylar potansiyel aday olarak kullanılmıştır. Bu şekildeki spesifik olayları belirlemek ve tanımlamak için jet alt yapı teknikleri kullanılmıştır. Tanımlama aşamasından sonra, olaylar M R ve R 2 gibi razor değişkenleriyle kapsamlı olarak analiz edilmiştir. Bu değişkenler, olası bir sinyali düzgün bir arka plan üzerinde tanımlanabilir bir tepe şeklinde karakterize etmektedir. Bu yaklaşım, süpersimetriyi daha detaylı ve kapsamlı bir şekilde incelemeye yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research thoroughly investigates supersymmetry, particularly the hadronic and leptonic final states accompanied by highly boosted top quarks or W/Z/Higgs bosons. The analysis uses proton-proton collision data at a center-of-mass energy of 13 TeV collected by the CMS experiment at the LHC, corresponding to an integrated luminosity of 139 fb −1 . The search criteria include events exhibiting potential candidates for hadronic or leptonic decays of boosted top quarks and W/Z/Higgs bosons. To identify these specific events, jet substructure techniques were used to isolate and identify the particular events. Upon identification, events are subject to a thorough analysis using the razor variables M R and R 2 , which characterize a potential signal as an identifiable peak on a smoothly falling background. This varied approach aids in creating a more detailed and comprehensive investigation of supersymmetry.