Spor yöneticilerinin çevik liderlik ve kriz yönetimi davranışı
Agile leadership and crisis management behavior of sports managers
- Tez No: 807443
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada“Spor Yöneticilerinin Çevik Liderlik ve Kriz Yönetimi Davranışı”nın farklılaşan parametrelere göre araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'den kamu ve özel sektörden uygun örneklem yoluyla seçilen alt ve orta kademe yöneticilerimiz oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında 550 adet anket doldurulması amacıyla talepte bulunulmuş olup; geri dönüş sağlayan 347 (kadın=89, erkek=258) spor yöneticisi olmuştur. Çalışma spor yöneticilerinin çevik liderlik özelliklerinin kriz yönetimi becerileri ile ilişkisine yönelik olmuştur. Araştırmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Spor yöneticilerine Kişisel Bilgi Formu, Çevik Liderlik Ölçeği ve Kriz Yönetim Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma sonucuna göre spor yöneticilerinin cinsiyet değişkene göre çevik liderlik boyutlarında ve kriz yönetimi dönemlerinde kadın ve erkekler arasında istatistiksel anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate“Agile Leadership and Crisis Management Behaviors of Sports Managers”according to differentiating parameters. The sample of the research consists of our lower and middle level managers selected by random sampling from the public and private sectors in Turkey. Within the scope of the study, a request was made to fill out 550 questionnaires; 347 (female=89, male=258) returnees were sports managers. The study focused on the relationship between the agile leadership characteristics of sports managers and their crisis management skills. Quantitative research methods were used in the study. Personal Information Form, Agile Leadership Scale and Crisis Management Scale were applied to sports managers. According to the results of the research, no statistically significant difference was found between men and women in the agile leadership dimensions and crisis management periods of sports managers according to the gender variable (p>0.05).