Performans yüzücülerinin atletik zihinsel enerji düzeyleri ile spora başlama nedenleri ve beklentileri arasındaki ilişkilerin araştırılması
Investigation of the relationship between the athletic mental energy levels of performance swimmers and the reasons and expectations for starting sports
- Tez No: 807446
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, performans sporcusu olan yüzücülerin, atletik zihinsel enerji düzeyleri ile spora başlama nedenleri ve beklentileri arasındaki ilişkilerin araştırılmasıdır. Araştırmaya Türkiye Yüzme Federasyonu tarafından akrediteli olan ve Muğla ilindeki kulüplerde yüzme sporu yapan, 13 yaş ve üzeri kadın ve erkek toplam 211 sporcu katılmıştır. Araştırmada, Spora Başlama Nedenleri ve Beklentileri Ölçeği ile Atletik Zihinsel Enerji Ölçeği (AZEÖ) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS (version 18.0) programında kayıt altına alınmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların %58, 3'ünü erkek, %41,7'sini ise kadın sporcular oluşturmaktadır. Erkek sporcuların yaş ortalamaları 16,93±2,72 yıl iken, kadın sporcuların yaş ortalamaları 15,60±1,64 yıl olarak tespit edilmiştir. Kadın ve erkek sporcuların“Anne, baba ve kardeşin spora yönelmedeki etkisi”sorusuna verdikleri cevaplar arasında anlamlı düzeyde fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine whether there are differences between the reasons and expectations of swimming athletes who do performance sports and their athletic mental energy levels. The research consists of 211 athletes, including male and female athletes, aged 13 and over, who attend to swimming clubs in the province Muğla accredited by the Turkish Swimming Federation. For the current study, the date was collected through the Reasons and Expectations for Starting Sports Scale and the Athletic Mental Energy Scale (AZEA). Statistics of the data obtained from the study, SPSS (version 18.0) package program was used. While 58.3% of the athletes participating in the research are male, 41.7% are female athletes. The mean age of male athletes was 16.93±2.72 years, the mean age of female athletes was 15.60±1.64 years. There was a significant difference between the answers given by the male and female athletes to the question“The effect of mother, father and sibling on sports orientation”(p0.05).