Yenidoğan konvülziyonlarının etiyolojik dağılımı
- Tez No: 80750
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
- 49 - ÖZET Mart,1984 ile Aralık, 1984 tarihleri arasındaki 10 ay lık sürede kliniğimizde konvülziyon nedeni ile yatan ve teda vi gören 20 yenidoğan bu çalışmaya alınmıştır. Olgularımızda kan, idrar ve beyin omurilik sıvısı tet kikleriyle konvülz iyonun etiyolojisi saptanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmamızda elde ettiğimiz değerleri tartışma ve sonuç bölümünde geniş olarak açıklamış bulunuyoruz. Bu sonuçların çocuk hekimlerine yararlı olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
- 50 - SUMMARY We studied on the newborn patients with convulsions who have "been treated in our clinics in ten months of March, 1984 and December, 1984. In our cases we investigated blood urine and cerebro spinal fluid analysis for determination of the etiology. The result derived in our study; we explained in the part of dis cussion and comments. We assume that all the results are going to be helpful to the pediatricians.