Topluluk temelli anlatısal tıp
Community-based narrative medicine
  1. Tez No: 807520
  2. Yazar: ÇAĞLAYAN AKPINARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİME YÜCEL BOURSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Yönetimi, İletişim Bilimleri, Health Education, Healthcare Management, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Sağlık iletişimi, sağlığa ilişkin pek çok farklı alanı kavrayarak sağlık alanındaki iletişime dair olan konulara açıklık getirmeye çalışır. Sağlık iletişimini, sağlığın demokratikleşmesi, sistemin içindeki tüm bakım verenler ve alanlar için eşitlikçi ve insani hale getirme çabası ile anlamaya çalıştığımızda, sağlık iletişimi dinamiklerine dair başka alanlar açılmaya başlar. Topluluk temelli anlatısal tıp kavramı, hasta anlatıları üzerinden sağlık sisteminin bütüncül kavranmasını ve sistemin hasta ihtiyaçları doğrultusunda dönüşmesini sağlar. Bu çalışmada, kanser hastalarının facebook grupları üzerinden paylaşımları ve anlatıları, kanser hastalarının ve yakınlarının ihtiyaçlarının anlaşılması ve sistemi dönüştürebilecek önerilerin sunulması için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Health communication tries to explain the issues related to communication in the health field by comprehending many different health-related areas. Whereas to define health communication as an effort to democratize health and make it equitable and humane for all healthcare providers and patients, various health communication dynamics begin to open up. Community-based narrative medicine provides a holistic understanding of the health system through patient narratives and makes it possible to transform the health system in line with patient needs. In this study, posts and narratives of cancer patients on Facebook groups were examined in order to understand the needs of cancer patients and their caretakers and to present suggestions that can transform the system.