6 numaralı Name-i Hümayun Defterindeki Nemçe (Avusturya) ile ilgili belgelerin transkripsiyonu ve değerlendirmesi
Nemçe (Austria) in the Name-i Hümayun Book number 6 (Transkriptsiyon and evaluation)
- Tez No: 807524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KUZUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tarih yazımının başlaması ile birlikte arşiv fikrinin temelleri oluşturulmuştur. Dolayısıyla geçmiş ile gelecek arasında köprü görevi ihya eden arşiv milletlerin geleceğine ışık tutar. Bütün milletler tarihi bir mirasa sahip olup bu mirasın en önemli mihenk taşını arşivler meydana getirir. Devletler için tarih yazımı önemli bir husus olmuş, Osmanlı İmparatorluğu da arşivciliğe büyük önem vermiştir. Osmanlı devletinin bakiyesi olan Türkiye Cumhuriyet'ine bıraktığı devasa arşiv bunu kanıtlar niteliktedir. Bu belgeler günümüz Başbakanlık Osmanlı Arşivlerinde muhafaza edilmektedir. XVIII. yy. da belgelerin tahribatlardan korunması için 1846 yılında“Hazine-i Evrak”kurumunun oluşturulması ile bugün ki belgeler güvenle günümüze kadar ulaşmıştır. Osmanlı arşiv belgeleri içinde yer alan Name-i Hümayun Defterlerinde dönemin ekonomik, sosyal, siyasi ve idari yapısı hakkında bilgilere ulaşabiliriz. Transkripsiyon ve değerlendirmesini yaptığımız 6 numaralı Name-i Hümayun Defteri Avusturya ile ilgili olan (H.115/1116-1133) Miladi 1704-1714 yılları arasını kapsamaktadır. Çalışmada defterin genel özellikleri, hüküm özetleri ve transkripsiyona ulaşabilmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
With the beginning of historiography, the foundations of the archive idea were formed. Therefore, the archive, which serves as a bridge between the past and the future, sheds light on the future of nations. Dec. All nations have a historical heritage and archives constitute the most important touchstone of this heritage. Historiography has been an important issue for the states, and he attached great importance to archivism in the Ottoman Empire. The huge archive left by the Ottoman Empire to the Republic of Turkey, which is its balance sheet, proves this. These documents are kept in the Ottoman Archives of the Prime Ministry today. XVIII. with the establishment of the“Treasury-i Evrak”institution in 1846 for the protection of documents from destruction in the century, the documents of today have safely reached our days. In the Name-i Humayun Notebooks contained in the Ottoman archive documents, we can access information about the economic, social, political and administrative structure of the period. The Name-i Humayun Book No. 6, which I have transcribed and evaluated, is related to Austria (H.115/1116-1133) covers the Gregorian period between Dec. 1704 and 1714. In the study, it is possible to access the general characteristics of the notebook, summary of judgments and transcription.