6 numaralı Nâme-i Hümayûn Defterindeki Kırım Hanlığıyla ilgili belgelerin transkripsiyonu ve değerlendirmesi(H.1115-1133/M.1703-1721)
Transcription and analysis of the documents respecting the Crimea Khanate on the Notebook of Namei Humayun with the registration number 6 (AH.1115-1133/AD. 1703-1721)
  1. Tez No: 544560
  2. Yazar: GÜLER PORTAKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT KUZUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Devletlerin hafızası durumunda olan arşivler Türk Devlet geleneğinde önemli bir yere sahiptir. Arşivin önemini idrak etmiş olan Osmanlı Devleti, tarihe aiti olan belgeleri büyük bir titizlikle muhafaza ederek Hazine-i Evrak adını verdiği arşiv kurumu oluşturmuştur. Günümüz Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünde, üç yüz bin defter ve yüz elli milyonu aşkın vesika bulunmakta olup, bunlar arasında yer alan Name-i Hümayun Defterleri Osmanlı Devletinin sosyo–ekonomik, idari, siyasi yazışmaları hakkında aydınlatıcı özelliğe sahip bilgiler sunmaktadır. Transkripsiyon ve değerlendirmesini yaptığımız 6 numaralı Name-i Hümayun Defteri, Kırım Hanlığı ile ilgili olan (H.1115-1133) Miladi1703-1721 yılları arasını kapsamaktadır.Çalışmamızda ayrıca defterin genel özelliklerine, hüküm özetlerine ve transkripsiyonuna ulaşmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
The archives which are the memory of states have an important place in the Turkish state tradition. The Ottoman Empire, which has realized the importance of the archives, kept the documents, which are the documents of history, with great care and established the archive institution named as the Treasury of Documents.There are three hundred thousand notebooks and more than one hundred and fifty million documents in the General Directorate of State Archives. The name-i Hümayun Defteri (the notebook of namei humayun), which we transcribed and evaluated, covers the period between 1703-1721, which relates to the Crimean Khanate (H.1115-1133). In our study, it is also possible to reach the summary and transcription of the general characteristics of the book.