Döviz kurunun dış ticaret üzerindeki etkileri: Türkiye uygulaması
Effects on foreign trade exchange rate: Application to Turkey
- Tez No: 807530
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ÇAĞRI YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada hayatın her alanında karşılaşılan döviz kuru kavramının tanımlarına, ve ithalat ve ihracat faaliyetleri ile gerçekleştirilen dış ticaret hacmi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu kapsamda 2013 yılının birinci çeyreğinden 2022 yılının 10. Ayına kadar olan dönem için oluşturulmuş örneklem çerçevesinde Türkiye'nin ithalat ve ihracat verileri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) web sayfasından temin edilmiştir. Bununla birlikte reel döviz kurunun dış ticaret üzerindeki etkisinin analizi amacıyla ithalat ve ihracat değişkenleri kullanılmıştır. Yapılan çalışmada aylık zaman serisi analizi kullanılmıştır. Bu bağlamda öncelikle ADF ve PP birim kök testlerinden yararlanılmıştır. Beraberinde eşbütünleşme analizleri yapılarak sonuçlar ortaya koyulmuştur. Yapılan ampirik analiz neticesinde reel efektif döviz kurunda meydana gelen hareketlilikler uzun dönemde dış ticaret üzerinde etkili olmaktadır. Reel döviz kuru ihracat üzerinde hem uzun hem de kısa dönemde etkiye sahiptir. Ancak ithalat üzerinde anlamlı bir etkiye sahip değildir. Bu bağlamda karar alıcıların ve politika yapıcıların daha gerçekçi bir kur anlayışı ışığında gerçekleştirilen döviz kuru politikaları uygulamaları, cari açık ve dış ticaret açığı ile mücadele etmede etkin bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the definitions of the concept of exchange rate encountered in all areas of life, and its effects on import and export activities and foreign trade volume were investigated. In this context, Turkey's import and export data were obtained from the website of the Turkish Statistical Institute (TUIK) and the Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT) within the framework of the sample created for the period from the first quarter of 2013 to the 10th month of 2022. In addition, import and export variables were used to analyze the effect of real exchange rate on foreign trade. Monthly time series analysis was used in the study. In this context, first of all, ADF and PP unit root tests were used. Cointegration analyzes were performed and the results were revealed. As a result of the empirical analysis, the fluctuations in the real effective exchange rate have an impact on foreign trade in the long run. The real exchange rate has both long-term and short-term effects on exports. However, it does not have a significant effect on imports. In this context, the exchange rate policies implemented by decision makers and policy makers in the light of a more realistic exchange rate understanding play an active role in combating the current account deficit and foreign trade deficit